Menu

Kilo verdiren bitkisel çaylar

kilo verdiren çaylar

Bitki çayları içerdikleri mineral ve vitaminler sayesinde fiziksel iyileşme, metabolizma hızlanması ve hızlı kalori yakma gibi pek çok faydalar gösterirler. Son yapılan araştırmalar, günde içilen 3-4 bardak kadar bitki çayının özellikle kilo vermeye çok yararlı olduğunu göstermiştir. İşte, kilo vermeyi kolaylaştıran bitki çayları ;

yeşil çay

Yeşil Çay ;

İlk olarak Çin’de üretilmeye ve içilmeye başlayan bu çayın kökeni çok eski dönemlere dayanır. Son yıllarda yeşil çay ile ilgili pek çok araştırma yapılmaktadır. Bu araştırmalar neticesinde kilo vermeye ve bölgesel yağları yakmaya en uygun çay olarak bilinir.  İçinde bulunan polifenol ve kafein metabolizmanın hızlanmasına neden olur. Böylece yağ yakımı olmaya başlar. Hücrelerin hasarını engelleyen antioksidanlar tarafından zengindir, içinde bulunan EGCG elementi metabolizmayı hızlandırırken, kalp hızını arttırmaz.

yaban mersini çayı

Yaban Mersini Çayı ;

İçinde bol C vitamini ve antioksidanlar bulunan yaban mersini, iştahı azaltmaktadır. Kan dolaşımını hızlandırırken, damarları yeniler. Vücudumuzda bulunan tüm toksinleri atmaya yardımcı olurken, kan şekerini dengeler. Kan şekerini dengelediğinden vücut açlık hissetmez. Bu nedenle fazla yemek yeme isteği yavaşlar.

ebegümeci çayı

Ebegümeci Çayı ;

Diğer ismi Hibiskus Sabdariffa olan kırmızı çiçekleri olan bir bitkidir. Çayı genelde bu çiçeklerin ve yaprakların demlenmesi ile yapılır. Hafif ekşi olan bu kırmızı renkli çay, çok eski yıllardan günümüze kullanılmaktadır. Kırmızı renkli tüm meyve ve sebzelerde olduğu gibi, Ebegümeci içinde bol C vitamini, flavonoidler ve antioksidanlar vardır. İçinde bulunan bir enzim olan amilaz sayesinde karbonhidratların emilmesine yardımcı olur. Böylece rejim yanında çay tüketildiğinde kilo vermek kolaylaşır. Kolesterolü, trigliseridi düşürür. Toksinlerden arındırır. İdrar söktürücüdür. Özellikle şeker hastalarına önerilir.

yerba mate çayı

Yerba Mate Çayı;

Güney Amerika’da sıklıkla tüketilen bu çay, Ilex paraguariensis bitkisinden yapılır. Pek çok Güney Amerika ülkesinde bu çay, bizdeki siyah çay kadar tüketilir. Mate yaprakları demlenirken içine çeşitli narenciyeler de eklenerek sıcak ya da soğuk tüketilir. İçinde bol miktarda kafein, teofilin bulunur. Bu kimyasallar yanı sıra potasyum, manganez ve magnezyumda bol miktarda mate yaprağında bulunmaktadır. Bu nedenle mineral, amino asit ve antioksidan açısından çok zengin bir bitkidir. Kötü kolesterolü azaltırken, iyi kolesterolü yükseltir, bağışıklık sistemini hızla güçlendirir. Yapılan son araştırmalarda, mate çayının iştahı azalttığı ve obezite genlerini etkilediği, kalp ve damar sağlığına iyi geldiği ortaya çıkmıştır.

Tarçın Çayı:
Tarçın çayının termojenik efekti vardır. Bu şu anlama geliyor, vücut sıcaklığını yükseltiyor ve metabolizmanın harcadığı enerjiyi (yaktığı kaloriyi) arttırır. Bunun yanında kan şekerini dengeleyerek iştahı bastırır ve kolesterolü dengeler. Tarçın çayını sadece tarçın kullanarak hazırlayabilir veya hazırladığınız bitki çaylarına toz veya kabuk tarçın ekleyerek tüketebilirsiniz, ayrıca nefis bir tadı vardır..

Kuş Otu Çayı:
Hafif müshil etkisi bulunan kuş otu çayı, şişkinliği önler ve fazla suyun vücuttan atılmasında yardımcıdır. Potasyum ve magnezyum bakımından zengin olan bu bitki bağırsakları temizleme özelliğine sahiptir. Akşam üzeri 1 bardak kuş otu çayı içerek mide şişkinliğini ve ödem gibi sorunları azaltmada size çok yardımı dokunur..

Beyaz Çay: Dr. Mehmet Öz tarafından, kilo vermek isteyenlere tavsiye edilen bir diğer çay olan “beyaz çay” gıdalar yoluyla alınan yağın vücut tarafından emilmesini azaltarak depolanmasını önler. Öğle yemeğinde 2 fincan beyaz çay içerek yağın depolanmasını önlemek beyaz çay ile sizin elinizde..

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.