Menu

Kil maskesi ne işe yarar

kil baş

Çok eski tarihlerden bu yana tedavi amaçlı kullanılan kil maskeleri, cilt problemlerine karşı kullanılır. Kilin içinde bulunan mineraller cilt yapımızla aynıdır. Bu yüzden ciltte eksilen mineraller, kil maskesi ile yerine konulur. Her cilt sorunu için farklı bir maske kullanılır. işte, kil maskeleri ve neye yaradıkları ;

kil maskeleri1

Sivilceler için kil maskesi ; İki yemek kaşığı yeşil kil, 1 çay kaşığı aloe vera, 2 yemek kaşığı alkol ile karıştırın. Maske katılığını bıraksın diye biraz su ekleyin ve cildinize yayın. Yaklaşık 20 dakika kadar bekleyin ve ılık su ile durulayın. Bu kil maskesi, ciltte bulunan sivilce ve izlerine karşı etkilidir.

kil3

Kuru ciltler için kil maskesi ; 2 yemek kaşığı beyaz kil, bir yemek kaşığı badem yağı ve 1 yemek kaşığı zeytinyağını karıştırın. Yoğunsa, içine gül suyu veya su ekleyin. Yüzünüze uygulayın. yaklaşık 20 dakika kadar sonra ılık su ile yıkayın ve gül suyu sürün. Ciltte nemlenme yaratan bu maske kuru ciltler için çok faydalıdır.

 

kil maskeleri

Sarkmalar ve deformasyon için kil maskesi ; 1 yemek kaşığı kili sütle yumuşak oluncaya kadar karıştırın. Üzerine bir yemek kaşığı bal ekleyin ve cildinize uygulayın. Özellikle sarkmaların olduğu yere oval hareketlerle uygulayın. Ilık su ile durulayın ve gül suyu ile yüzünüzü temizleyin.

kil4

Gözenekleri sıkılaştırmak için kil maskesi ; 1 yemek kaşığı kil ile 2 yemek kaşığı domates püresini karıştırın ve cilde uygulayın. 25 dakika kadar tutup ılık su ile durulayın. Cildinizde gözeneklerin sıkılaştığını göreceksiniz.

Son 50 Yorum

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.