Kıl dönmesi
Menu

Kıl dönmesi

kıl dönmesi nedir

Vücudun farklı bölgelerindeki kıl kökünün iltihaplanarak, deri altında uzamasına kıl dönmesi denilir. Kıl dönmesi vücudun özellikle kuyruk sokumu bölgesinde olması sakıncalıdır. Bu bölge makata yakın olduğundan ciddi riskler taşıyabilmektedir. Tıpta kıl dönmesine pilonidal sinüs denilmektedir.

kıl dönmesi

Kıl dönmesi nedir ve sebepleri ?

Deri altında oluşan boşluklar kıl dönmesine neden olurlar. Bu boşluklara kavite denilmektedir. En sık görülen yerler kuyruk sokumu kaviteleridir. Bu boşlukta, kıllar ve vücut sıvıları vardır. Bu açılan kaviteler daha sonraları ter ve sürtünme ile labirentlere döner. Bu esnada burada olan ter bezleri dönerek, deri altı yağ dokularına girerler. Açılan kavite ve labirentler içeri giren bakteriler ile iltihaplanır ve apseler oluşturmaya başlarlar.

Kıl dönmesi belirtileri nelerdir?

Başlıca belirti ağrılı bir kitledir. Koyu renk akıntı nadiren oluşabilir. İltihaplandığı aşamada kırmızı, hassas ve akıntılı şişlik oluşur. Enfeksiyon şiddetli olursa, ateş, bulantı, kusma ve halsizlik oluşabilir. Bunun sebebi, çukurun içinin irin yani iltihaplı kitle ile dolmasıdır. Eğer tedavisi yapılmaz ise hastalık bağlı bulunduğu kemiğe yayılarak hayatı bile tehlikeye atabilir.

Kıl dönmesi tedavisi nasıl yapılır?

Kıl dönmesi çoğunlukta ameliyat ile tedavi edilir. Tekrarlayan enfeksiyon atakları nedeni ile bölgenin tamamen temizlenip, antibiyotik tedavisi uygulanmalıdır. Bölgenin tamamı ameliyat ile çıkarılır veya bölgenin sütü açılır. Bu uygulamalardan hangisine karar verileceği doktorundur. Hastanın en uygun yöntem ile cerrahi müdahaleye maruz kalması gerekir. Açık bırakma yöntemi ile hasta normal hayata hızlı döner. İyileşme süreci yaklaşık 45 gün civarıdır. Bu süre zarfında hasta pansuman yaptırır. Komple temizlenip uygulanan cerrahi yöntemde, hastanede kalmayı gerektirir. Yara yeri yaklaşık 15-18 gün arasında komple iyileşir. Tüm bu operasyonlara rağmen kıl dönmesi kendini tekrarlayabilir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.