Kene ile bulaşan hastalıklar
Menu

Kene ile bulaşan hastalıklar

kene ile bulaşan hastalıklar

Kene her hangi bir vücuda tutunarak kan emen bir dış parazittir. Ülkemiz tüm kene çeşitlerini barındırdığından halkımız keneleri bilmektedir. Keneler ile hastalıkların ilişkisi çok yakın zamana dayanmaktadır. Pek çok kene türü pek çok hastalığı insanlara geçirmektedir.

kene

Keneler konak olarak bir canlı bulduklarında kafalarını derinin altına sokup, kan emerek beslenirler. Bu beslenme süreci yaklaşık 1 ila 1 hafta arası sürebilir. Bu esnada pek çok hastalığı canlılara bulaştırırlar. Kene yolu ile bulaşan başlıca hastalıklar, Kırım Kongo kanamalı ateşi (KKKA) , Lyme hastalığı, Q ateşi, Akdeniz benekli ateşi, Babezyoz olarak sayılabilir. Keneler bu hastalıklarda taşıyıcıdırlar. KKKA hastalığında virüs, Babezyoz parazitler bulaştırmaktadırlar.

Kırım Kongo kanamalı ateşinde virüsler, hayvanlarda etkisiz fakat insanlarda çok kuvvetli bir hastalık oluştururlar. KKKA hastalığı ilk kez 2002 yılında Tokat’ta ortaya çıkmıştır. Kenelerin en fazla hastalık bulaştırdığı zamanlar, Nisan ve Ekim ayları arasıdır. Hastalık, İç Anadolu, Karadeniz ve Doğu Anadolu bölgelerinde görülmektedir.

Kırım Kongo kanamalı ateşi hastalığı nasıl bulaşır ve belirtileri nelerdir?

KKKA virüsünün başlıca bulaşma yöntemi, virüs taşıyan kenenin vücudun bir bölgesine tutunması, virüslü kenenin elle ezilmesi, kanında virüs bulunan hayvanların salya ve kanlarına temas, KKKA hastaları ile temas iledir. Hastalığın yaklaşık 3-7 gün arasında kuluçka süresi vardır. Ateş, üşüme, terleme, kas ve baş ağrısı, bulantı, kusma, ishal, gözlerde kızarıklık, döküntü görülür. Virüse maruz kalan herkes hasta olmamaktadır. İlerleyen dönemde, burun, mide, akciğer ve beyin kanamaları oluşabilir.  Hastalığın genelde köy hayatında tarım ve hayvancılık ile uğraşanlarda, piknikçilerde, veterinerlerde, hastalarla temas eden sağlıkçılarda görülme riski yüksektir.

Kene ile bulaşan hastalıklardan korunmak için yapılacaklar

Kene riski olabilecek bir ortama giriliyorsa, vücudun komple kapatılarak ve açık renk kıyafet giyilerek gidilmesi gerekir.

Piknik veya kırsal bir alandaysanız vücuda sürülen böcek ilaçları ile korunma yapılmalıdır.

Kene öldürücü ilaç olan insektisit, dış elbiselere sürülmelidir.

Vücudunuzu sıklıkla kene açısından kontrol edin. Eğer bir kene vücuda tutunmuşsa bir cımbız yardımı ile sağa sola kene oynatılarak ( çivi çıkarmak)  gibi çıkarılmalıdır. Bu uygulamayı yapamıyorsanız hemen bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Keneyi ne kadar hızlı çıkarırsanız o oranda hastalık riski düşmektedir.

Kene çıkarıldıktan hemen sonra bölge batikon, tentürdiyot ile antiseptikler ile temizlenmelidir.

Vücut üzerindeki keneler elle öldürülmemelidir.

Vücuduna kene yapışan kişiler 10 gün içinde ateş, baş ağrısı ve halsizlik yaşıyorlarsa hemen bir hastaneye başvurmalıdırlar.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.