Menu

Kemik sağlığı için önemli öneriler

kemik sağlığı öneriler

Kemik sağlığının korunması her yaş dönemi için gereklidir. Genç yaşlarda kemiklerin gelişimi için, ilerleyen yaşlarda kemik erimesi ile kemik yıkımının önüne geçmek için dikkat edilmesi gerekenler vardır. Özellikle kemikleri besleyen ve kuvvetlendiren kalsiyum kullanmak, D vitamini almak, protein ve spor yapmak gereklidir. İşte, kemik sağlığı için önemli öneriler;

kemik sağlığı

Kemik sağlığı için öneriler

Kas ve iskelet sistemi düzenli yapılan egzersizler ile dengede kalır. Bunun için ağırlık kaldırmak ve düzenli yürüyüş yapmak gereklidir. Hareketli bir yaşam, ilerleyen yaşlarda size sağlıklı kemikler sağlayacaktır.

Vücudumuzda olan eklemler ve kemikler tüm ağırlığımızı taşırlar. Bu nedenle, kilo almamaya önem göstermeliyiz. Ne kadar normal kiloda olursak o oranda vücut kemiklerimiz ve eklemlerimiz normal çalışır. Üstelik uzun süre problemsiz çalışırlar.

Sigara kullanan kişilerin kemik yapılarında bulunan kıkırdaklar yeterince güçlü olmamaktadır. Bu sayede kemiklerin anatomik yapısı bozulur. Sigara çeşitli dolaşım sorunlarına neden olduğundan hemen bırakılmalıdır. Sigara içmek, kemik sağlığımızı bozar.

Kas ve iskelet sistemimizin ana taşıyıcı ayaklarımızdır. Bu nedenle ayak sağlığına dikkat etmeliyiz. Ayaklarımıza ortopedik ayakkabı giymek ve düzenli kontrol etmek gereklidir. Ayaklarımız yaşam kalitesini önemli ölçüde etkiler.

D vitamini almak için bol miktarda güneşlenin. Günde 15 dakika kadar güneşlenmek D vitamini almaya yeterlidir. C vitamini, kemik sağlığının korunması için gereklidir. C vitamini almak için yeşil yapraklı sebzeler, meyveler bol tüketilmelidir.

Kemik sağlığımız için, süt ve süt ürünleri, yoğurt, peynir bol miktarda tüketilmelidir. Vücutta Güneş ile D vitaminin alınması arkasından içinde kalsiyum oranı yüksek olan bu besinlerden kalsiyum çok daha hızlı emilir. Hatta çocuklarımızı küçük yaşlardan itibaren bu ürünlere alıştırmalıyız. İlerleyen yaşlarda bu besinleri çok tüketmek, kemik sağlığımızın gücü açısından önemlidir.

45 yaş sonrası, spor yaparken dikkatli olun. Kemiklerde kırıkların en fazla olduğu dönem bu dönemdir. Aşırı spor yapmak, kemiklere zarar verebilir. Bu nedenle, aşırı ağırlık taşımayın, aşırı spor yapmayın.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.