Menu

Kemiğin yapısı

kemiğin yapısı

Kemiğin yapısı

Kemik, vücudumuzu ayakta tutan iskelet yapımızı oluşturmaktadır. Kemiklerimiz sayesinde hareket eder, ağırlık taşır ve hareket ederiz. Kemiğin yapısı, kemik dokusu, kemik katmanları ve gözenekli yapıdan oluşur. Vücudumuzda ki kemiklerin yoğunlukları farklıdır bunun sebebi esneklik ve sağlamlık kazanmak içindir.

Kemiğin yapısı nasıldır?

Kemik yapısında, doku hücreleri dahil olmak üzere 3 çeşit hücre bulunmaktadır. Kemik yapan, şekil almasını ve kemik arası boşlukları birbiri ile iletişim sağlamasını sağlayan hücrelerdir. Kemik yapısının hareket edebilmesi için hafif ve dayanıklı olması tasarım açısından gereklidir. Düşünülürse, sağlam olup bir de ağır olsalardı iskelet sistemimizi hareket ettiremezdik. Üstelik, sert ve kalın olan kemikler çok daha kolay kırılırdı. Kemiklerde, %25 su, %45 madensel tuzlar bulunmaktadır. Madensel tuzlar, kalsiyum, magnezyum vs. dir. Kemiğin sert olmasını sağlayan %30 oranında olan organik maddelerdir. Osein ismi verilen hücreler organik maddelerdir. Kemik yapısı, kemik dokusundan oluşur. Kemik dokusu, iç içe geçmiş dairesel yapraklı yapıdan oluşur. Bu yaprakların arasında kan damarları ve sinirlerin geçtiği Havers kanalı vardır. Havers kanalı bir kablo gibi sinirleri ve damarları toplar, kemik hücrelerine besin ve oksijen buradan verilir. Bu kanalları birbirine bağlayan kanallara da Volkman kanalı denir. Süngerimsi kemik dokusu, kemik iliği ve kemik boşlukların bulunduğu lamellerden oluşur. Vücudumuzda kemikler, üç çeşittir. Uzun kemikler, kol ve bacaklarda bulunur. Uzun kemiklerde, kıkırdak tabakası kemiğin büyümesini sağlarken, sarı kemik iliği akyuvarların oluşumunu sağlar. Kemik başlarında bulunan kırmızı ilikse kan hücrelerini üretir. Omurgada, el ayak bileklerinde kısa kemikler bulunur. Göğüs, kafatası, kürek ve kaburga kemiklerinde yassı kemikler vardır. Kısa ve yassı kemiklerde alyuvar üretimi yapan kırmızı kemik iliği bulunur.

Kemiklerin gelişimleri için hormonlar, vitaminler, mineraller ve genetik faktörler gereklidir. Kemiklerin sertleşmesi için kalsiyum, potasyumun kemiğe geçmesi ve kanda orantılı tutulmalarını hormonlar düzenler. Büyüme hormonu az olduğunda cücelik, aşırı olduğunda devlik ortaya çıkar. D vitamini kemiğin gelişimi için gereklidir. D vitamini azlığında kemiklerde yumuşama ve eğrilik olur. (Raşitizm) Ayrıca genetik olarak, aileden gelen genler kemiğin yapısını belirler.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.