Kekemelik tedavisi
Menu

Kekemelik tedavisi

kekemelik baş

Kekemelik, ses ve hecelerde uzatma, tekrar ve duraklamalarla konuşmaktır. İçine korku ve endişe eklendiğinde, daha da bozulur ve vücut hareketleri de konuşmaya katılır.

kekemelik1

Kekemelik tek neden ile oluşmaz. yapısal bozukluklar, çevresel etmenler, psikolojik bozukluklar ve genler ile oluşabilir. Kekemeliğin tam olarak nedeni bilinmemektedir. Kekemelik yaygın olarak, erken yaşlarda ortaya çıkar. 2-6 yaş arası sıklıkla görülürken, okul çağlarında ve nadiren yetişkinlerde görülür.

kekemelik2

Çocuklar erken yaşlarda kekemelik sorunu yaşayabilirler. Okul çağına kadar devam ettikten sonra kendiliğinden kekemelik düzelebilir. Küçük yaşlarda, düşünme hızı, sözcükleri ağızdan çıkarmaktan daha hızlıdır. Bu nedenle kekemelik olur. Kekemeler, her zaman zorlanarak konuşmazlar, şarkı söylerken, oyun oynarken, kaygı ve endişenin olmadığı durumlarda normal konuşabilirler.

kekemelik3

Kekemelerde konuşma kesilmemeli ve uyarılmalıdır. Duygusal baskı konuşmayı daha da zorlayabilir.Bu noktada sabırlı olmak ağzından laf çalmamak, onu dinlemek gereklidir. Kendini psikolojik olarak rahat hisseden kişi zamanla konuşarak, konuşmasını düzeltir. Özellikle çocuklarda, abartılı tepkiler vermemek, azarlamamak tedavi için gereklidir. Özel açılan merkezlerde, profesyonel eğitim almış öğretmen ve doktorlar ile kekemelik tedavi edilebilmektedir.

kekemelik5
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.