Kefirin sağlığımıza faydaları
Menu

Kefirin sağlığımıza faydaları

kefir baş

Kefir, Orta Asya ve Kafkas insanlarının bulduğu doğal bir içecektir. Yaklaşık 3 bin yıllık bir tarihi olduğuna inanılan bu içecek, pek çok sağlık sorunu yanı sıra bağışıklık sistemini güçlendirmesi ile dikkat çekiyor.

kefir1

Sütün kefir mayası ile mayalandırılması sonucu elde edilen kefir, yoğurtta bulunan bakteriler yanı sıra probiyotik bakterilerde bulunmaktadır. Probiyotik bakteriler, vücudumuzda hastalık yapan bakteriler ve virüslere karşı savaşır. Bağırsaklara zararlı bakterilerin girmesini engelleyerek, sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlıyor. Böylece kefir bağışıklık sistemini onarır, güçlendirir.

kefir2

Kefir, içine meyve veya meyve suyu katılarak içilebilir. Ayrıca, yoğurt, peynir, puding ve tatlılarla kullanılmaktadır. Buzdolabında 4 derecenin altında saklanması gereken kefir, her yaş grubu tarafından rahatlıkla kullanılabilir. Kefir kullanırken bir tek sıcak olan yemeklere katılması istenmez. Bunun sebebi, probiyotik bakterilerin yüksek sıcaklıkta ölmesidir.

kefir3

Son yıllarda dengeli beslenme ve diyet yapanlara sıklıkla önerildiği gibi özellikle çocuklarda bağışıklık sistemi için tavsiye edilen kefir, sağlıklı yaşam ve hastalıklarda destek gıdası olarak kabul edilmektedir. Özellikle, alerjilerde, iştahsızlıkta, uykusuzlukta, verem ve böbrek hastalıklarında, bronşit ve astımda, egzema tedavisinde, kolon ve yumurtalık kanserinde önerilmektedir.

kefir4

Kefir krema kıvamında ve ekşimsi bir tada sahiptir.  Türkçe Kef yani keyif verici kelimesinden türemiştir.  Kafkaslarda ve Orta Asya’da  kefyr, kefer, kepi ve kipe isimleri ile bilinmektedir. Ekşimsi tadı rahatsızlık veriyorsa içine vanilya, meyve, meyve suyu eklenerek tüketilebilir. Son yıllarda pek çok marka kefiri meyveli olarak da üretmeye başlamıştır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.