Kayak sporu
Menu

Kayak sporu

Tarihçesi

Kayak sporunun ilk çıkışı, insanların kar üzerinde yürürken batmamak için bazı ağaçlardan çeşitli şekillerde araç gereçler geliştirilmesi neticesinde olmuştur.

5000 yıl önce kullanılmış olan kayaklar dişbudak, betula ve çam ağaçlarından yapılmış, bunların kayganlığını sağlamak için de çam ağacından yapılanların tabanları katranla, betula ağacından yapılan kayakların tabanları da derilerle kaplanmıştır. Kayak sporunun ilk yapıldığı ya da çıktığı yerler olarak Sibirya, Moğolistan ve Altaylar olduğu bilinmektedir. Sonraları Kuzey Amerika, Balkanlar, Anadolu, İskandinavya ve İzlanda bölgelerine doğru yayılmıştır. Kayak, zamanla daha da gelişerek bir spor aracı olarak benimsenmiş, 1866 yılında Cristina’da ilk kayak yarışmaları organize edilmiştir. Bu yarışlara olan büyük ilgi nedeniyle, 1879 yılında Oslo2da daha geniş bir organizasyon düzenlenerek, kayakla atlama yarışmaları gerçekleştirilmiştir.

1877 yılında, dünyanın ilk kayak kulübü Norveç’te Ski Club de Cristina adıyla, Fridtjof nansen’in girişimleriyle kurulmuştur. 1890 yılında Almanya, 1894 yılında Avusturya, 1901 yılında Fransa ve 1903 yılında da İngiltere de kayak kulüpleri kurulmuştur. 1924 yılında da Uluslar arası Kayak Federasyonu Bern’de kurulmuştur. Aynı yıl düzenlenen kış olimpiyatlarında yarış programlarına dahil edilmiştir. 1925 yılında ilk defa düzenlenen Alp Disiplini yarışları her dört yılda bir farklı yerlerde bağımsız olarak düzenlenmektedir.

Kayak sporu stilleri

Kayak stilleri iki şekilde belirlenmiştir. Bunlar Kuzey ( İskandinav ) ile Alp ( İsviçre ) stilleridir. İskandinav kayak sporunda, uzun mesafe ve atlama çeşitleri bulunmaktadır. Uzun mesafe 15, 30 ve50 km.lik,250 m. düzey farkı olan bir alanda yapılmaktadır. kadın sporcular, 5 ve10 km. üzerinden kayarak yarışmaktadırlar. Atlama yarışlarında70 m.,90 m. ve150 m.lik tramplenler bulunmaktadır. Atlayışlarda duruş ve mesafeye göre değerlendirmeler yapılmaktadır.

Alp türünde serbest iniş, slalom ve büyük slalom yarışları yapılmaktadır. Serbest iniş yarışları, doğal bir yol ya da pist boyunca 2,5 –4 km. olarak düzenlenmektedir. Kapı olarak adlandırılan, sopa çiftlerinin arasından geçilerek yapılmaktadır. Slalomlarda kapı sayıları farklılık göstermektedir. Bu her iki stilde olan yarışmalar, her dört yılda bir düzenli olarak yapılmaktadır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.