Katarakt nedir
Menu

Katarakt nedir

katarakt baş

Katarakt, göz bebeğinin içinde bulunan merceğin şeffaflığını kaybetmesine verilen isimdir. Görmeyi yok ederek bir sis perdesi yaratır. Katarakt belirli dereceler halinde oluşur. Sadece ışık görmeye kadar varabilir. Dünyada bugün körlük nedenleri arasındadır ve tedavi edilebilir.

katarakt 1

Katarakt genelde yaşla bağlantılı gelişir. Göze darbe almak, diyabet, göz iltihapları, kortizon kullanımı, çeşitli metabolizma hastalıklarında görülür. Katarakt tedavisinde tek yol ameliyattır. Son yıllarda ameliyat edilmeden önce hastanın kataraktının ilerlemesi beklenirken şimdi hasta erken evrelerde de ameliyat olabilmektedir.

katarakt2

Katarakt ameliyatı için hastanede kalmanıza gerek yoktur. Lokal anestezi altında yapılan bu ameliyatlarda lazer tekniği uygulanmaktadır. Yüksek firekanstaki ses dalgaları ile yapılan bu yöntemde %5 gibi başarısızlık ihtimali vardır. Ameliyat sonrası problemler lazer tedavisi ile de çözümlenebilmektedir.

AY296406

Ameliyat sonrası hastalar normal rutinlerine dönerler. Katarakt ameliyatları yaklaşık olarak %90 oranında görme kalitenizi arttırmaktadır. Ameliyat sonrası düzenli kontroller ve hekimin verdiği damlalar kullanılır.

katarakt4
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.