Menu

Kaşıntı ve batma hissi enfeksiyon belirtisi

vajinal mantar tedavisi

Kaşıntı, batma ve enfeksiyonlar özellikle yaz aylarında kadınların korkulu rüyasıdır. Kirli ve klorlu sular yaz aylarında havuzlarda ve deniz kıyılarında sıklıkla rastlanan durumlardır. Ne yazık ki bu iki su tarzı, kadınlarda havuz enfeksiyonlarına neden olmaktadır.

vajinal kaşıntı ve iltihap

Havuzlar temiz kalsın diye bol klor atılır. Klor sayesinde havuz içinde bakteri ve mikrop barınmaz. Fakat, kadınların vajinal kanallarında olan yararlı bakteriler, klor sayesinde ölürler. Böylece, mantar hastalığına açık hale gelen kadınların çoğunluğu çeşitli mantar enfeksiyonlarına maruz kalırlar. Ayrıca, kadınlarda vajinal akıntı oluşur. Özellikle, kaşıntı, batma ve sızlama hissi ile oluşan kıvamlı, renkli ve kokulu akıntılarda hemen bir hekime başvurmak gereklidir.

Havuzlarda kirlilik ve klor kullanımı vajinal enfeksiyonları ve idrar yolu enfeksiyonlarını tetikler.  Kadınların anatomik yapısında idrar yolu kısadır. Bu nedenle, idrar yolu enfeksiyonu hızla mesaneye yerleşir. Bu hastalığa sistit ismi verilir.

Havuz enfeksiyonları ile gelişen tüm hastalıklarda öncelikle hastalığın yapısı incelenmelidir. Mantar veya bakteri kaynaklı hastalık tespit edilerek tedavi ona göre yapılmalıdır. Tedavi planlamasında hastalığın sonra tekrar kendini yenilemesi engellenmelidir. Tedavide, hastanın akıntı, kaşıntı ve batma hissi hemen geçer. Önemli olan şey hastalığın tedavisine erken başlamaktır. Tedaviye geç başlandığında enfeksiyon, kasık boşluklarına yayılır ve rahim, tüpleri sarabilir. Bu nedenle, tedavi ilk şikayetlerin başladığı an yapılmalıdır.

Havuz enfeksiyonundan korunmak için yapılacaklar

Son dönemde klor kullanılmadan hijyenik hale getirilen havuzlar tercih edilmelidir.

Havuza girmeden önce mutlaka duş alınmalıdır.

Havuz içinde 30 dakikadan fazla kalınmamalıdır.

Havuzdan çıkınca hemen duş alınarak, kuru mayo giyilmelidir.

Havuza girerken vajinal tampon kullanılmalı ve havuz çıkışı tampon çıkarılmalıdır.

Yazın havuz yerine mutlaka deniz tercih edilmelidir.

Vajinal akıntı, kaşıntı olduğu anda hemen bir doktora gidilmelidir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.