Menu

Kas ağrıları D vitamini ve guatr

kas ağrıları

Kas ağrılarının aslında D vitamini eksikliği ile oluştuğu biliniyor. Kaslarda ve omurlarda sıkıntı yoksa ve kas ağrıları varsa kanda D vitaminine bakmak gerekiyor. D vitamini eksikliği ile, kaslarda güçsüzlük ve ağrılar oluşabilir. Kas ağrıları ve D vitamini arasında ki bağlantı hakkında sizlere bilgi verelim istedik. Bize biraz kulak verin ;

kas ağrısı neden olur

Yağda çözünen bir vitamin olan D vitamini, güneş ışığı ile vücutta yapılır veya besinlerden alınır.

D vitaminin görevleri

Kalsiyum ve fosforun kanda normal sınırda olmasını sağlar,

Bağırsaklarda kalsiyum emilimi D vitamini ile olur,

Kemiklerin güçlenmesini sağlar,

Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir,

İnsülin hormonunun salgısını düzenler,

Tansiyonu dengeler,

Belirli kanserlerin, bağışıklık sistemi hastalıklarının, kalp ve tip1 diyabetin oluşumunu önler,

Depresyondan korur.

Hangi besinlerde D vitamini vardır?

Yağlı balıklarda(somon, sardalye ), yumurta sarısı, karaciğer, peynir, süt ve güneş D vitamini kaynağıdır.

D vitamini eksikliği

D vitamini eksikliği ile kanda kalsiyum oranı düşer. Pek çok kemik hastalığı kendini göstermeye başlar. Çocuklarda raşitizm denilen kemiklerde şekil bozukluğu ve eğrilmeler, kemiklerin kolay bir şekilde kırılması D vitamini eksikliği ile oluşur. Kemik içinde mineraller azaldığından kemik ağrıları başlar. Kaslarda güçsüzlük ve ağrı oluşur. D vitamini eksikliğinde, tiroid bezinde bulunan paratiroid hormonu yükselir ve bu hormon kemiklerden kalsiyum çeker ve kanda kalsiyum oranını yükseltir. Kemik erimesi yaşanır. D vitamini eksikliği en çok güneşin az görüldüğü ülkelerde yaşanır. D vitamini eksikliğine bağlı olarak pek çok hastalık ve depresyon, şizofreni bu ülkelerde sıklıkla yaşanan sorunlardır. Kanda, 25 OH D düzeyinin altında D vitamini varsa D vitamini yetmezliği oluşmuştur.

D vitamini ne kadar alınmalıdır?

50 yaşına kadar günde 200 ünite, 50-70 yaş arası 400-600 ünite D vitamini alınmalıdır. Gün ışığına çıkmayanlarda bu oran 800-1000 ünite olmaktadır. D vitamini almanın en kolay yolu, günde 15 dakika kadar güneşte kalmaktır. D vitamini eksikliği olan kişilerde vitamin D2 50.000 ünitelik kapsül halinde haftada 1 kez verilir. 1000 ünitelik D3 vitamini her gün alınır. Yetişkinlerde günlük 400 ünite, 70 yaş üstünde 800 ünite ve birlikte 1.200 mg. kalsiyum alınmalıdır.

D vitamini fazlalığı

D vitamini fazla alındığında, kusma, bulantı, iştahsızlık, kabızlık, halsizlik, kilo kaybı ve kanda kalsiyum oranı artışı oluşur.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.