Karpal Tünel sendromu nedir
Menu

Karpal Tünel sendromu nedir

karpal baş

Ellerimizde ve bileklerde bulunan sinir sisteminde ödem ile baskı oluşması ile oluşan bir rahatsızlıktır. Bilek bölgesinde şiddetli ağrılar ve hareketlerde sıkıntı duyulması karpal tünel sendromunun belirtileridir. Bu rahatsızlık kasların hareketini engellemektedir.

karpal1

Şeker, romatizma, gut, obezite, artrit, şeker hastalığı gibi bir çok hastalık nedeni ile oluşmaktadır. Hamilelikte ödemler nedeniyle görülebilir. Median denilen boyundan parmaklara gelen sinirin sıkışmasıyla oluşur. Belirtiler, ağrı ve eklem tutulmaları genelde akşamları oluşur.

karpal2

Parmaklarda ve ellerde hissizlik, eklem tutulmaları görülür. Ayrıca ağrı, omuz ve kollara yayılır. Uykudan ağrı ile uyanmak bile yaşanabilmektedir.  Ellerde kısa elektrik çarpması hissi, bir şeyi tutamamak ve kaldıramamak, karıncalanma hissedilir. İlerleyen dönemde sıcak ve soğuğu hissetmeme ortaya çıkar.

karpal3

Nöroloji uzmanı tarafından yapılan muayene ile ortaya çıkmaktadır. Karpal tünel sendromunda ultrason ve röntgenlerde hastalık tam teşhis edilir. hastalık ilaç tedavisi ve fizik tedavi ile kontrol altına alınır. Kortizon, diüretik tedavisi, steroidler kullanılmaktadır. Ağır hastalarda, cerrahi müdahale yapılabilir. Bu hastalık kesinlikle ciddiye alınmalıdır tedavi edilmezse baş parmakta bulunan kaslar eriyebilir. Böylece ellerde parmaklar işlevlerini tamamen kaybeder.

karpal4

 

 
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.