Menu

Karbonhidratlar Konu Anlatımı

Karbonhidratlar hemen kalori sağlaya­rak vücudun fiziki ve kafa çalışması için gerekti enerjiyi verir. Karbonhidratlar öbür besinlerin vücutça alınmasına, sindirilmesi­ne yardım ederler. Bunların eksikliği bitkinliğe, sağlığın bozul­masına, kafa yorgunluğuna yol açar. Karbonhidrat grubunda üç tür besin bulunur. Şekerler, nişastalı maddeler, selüloz. Şeker ve nişasta enerji elde etmek için glikoza çevrilirler. Enerji olarak kullanılmayan fazla karbonhidratlar vücutta çabucak yağ olarak depo edilir. Vücut bu fazlalığı yakmak için daha çok vita­min Bı kullanır, dolayısıyla öbür organların bu vitaminden yoksun kalmasına yol açar. Meyva ve sebzelerin büyük bir kısmı­nı oluşturan selüloz karbonhidratlarının enerji değerleri yoktur ama, bunlar barsakları çalıştırmak için gerekli posayı sağlarlar. En iyi karbonhidratlar sebzeler, meyvalar, rafine olmamış unlarda bulunur. Uygun bulunan şeker karbonhidratları da bal, pekmez ve kuru üzümdür. Uygun olmayan şeker ve nişasta karbonhidrat­ları ise rafine (beyaz) şeker, unlar ve ekmeklerdir.

A-MONOSAKKARİTLER (Basit Şekerler)
1- Glikoz (üzüm şekeri)
2- Fruktoz (meyve şekeri)
3- Galaktoz (6 karbonlu monosakkarit)

B-DİSAKKARİTLER
1- Sakkaröz (çay şekeri)
2- Laktoz (süt şekeri)
3- Maltoz (malt şekeri)

C-POLİSAKKARİTLER
1- Nişasta (bitkilerdeki depo karbonhidrat)
2- Glikojen (kas ve karaciğerdeki depo karbonhidrat)
3- Sellüloz (posa)

GLİKOZ: İnsan vücudunda serbest halde kanda bulunur (100 mi. kanda 70 – 90 mg. civarında). Beyin dokusu ve alyuvarlar (eritrositler) enerji yakıtı olarak sadece glikozu kullanırlar. En çok üzüm ve üzümden yapılan yiyecek ve içeceklerde, bal da bulunur. Saf olarak eczanelerden de temin edilebilir.

FRUKTOZ: Meyve şekeridir. Pekmez, üzüm, incir, dut’da ve % 50 oranında bal da bulunmaktadır.

SAKKAROZ: Genelde şeker pancarı ve şeker kamışından elde edilir.

LAKTOZ: Süt şekeri ve hayvansal kaynaklı bir şekerdir. İnsanların sütünde de bulunur.

NİŞASTA: Bir çok glikoz molekülünün birleşmesinden meydana gelmiştir. Bitkilerin tanelerinde, tohumlarında ve yumrularında depo edilmiş halde bulunan bir karbonhidrattır. Bitkilerin enerji deposudur. Sindirimi ağız ve ince barsaklarda olmak üzere kademeli olduğu için daha uzun sürer. Barsaklarda glikoza çevrilerek kullanılır.

GLİKOJEN: İnsan ve hayvan vücudundaki karbonhidratın depolanmış şeklidir. Gerektiğinde hemen kullanılabilecek yedek enerjidir. İnsan vücudunda 350 g. civarında glikojen vardır. En fazla karaciğer ve kaslarda bulunmaktadır.Kurumaya ve mantarda da bulunduğu bilinmektedir. Çalışma sırasında glikojen ATP (adenozin trifosfat) üretmek için glikoza dönüşür. Karbonhidratların glikojen olarak depolanması sırasında 1 g glikojen 2.8 cc su tutmaktadır.

SELLÜLOZ: Bitkisel yapıda yer alırlar.Yiyeceklerin sindirilemiyen kısımlarıdır (posa). Günlük diyetimiz 10-15 gram kadar sellüloz içermektedir. Ağızdan alınan sellülozun % 43’ü dışkı ile atılmaktadır. Barsak hareketlerini artırarak, barsağın düzenli çalışmasını sağlarlar. Kabızlığın önlenmesinde ve mide ile barsaklarda dolgunluk hissi sağladığından zayıflama rejimlerinde önerilir. Çiğ ve kabuğu ile yenen meyve ve sebzeler ile kepekli tahıl ürünleri sellüloz yönünden zengin yiyeceklerdir

Son 50 Yorum
 1. Anonim Cevapla
 2. efe Cevapla
 3. Anonim Cevapla
 4. Mert Merdaş Cevapla
 5. berk cakır Cevapla
 6. fatih bağcı Cevapla
 7. fuat Cevapla
 8. kamber Cevapla
 9. Anonim Cevapla
 10. RAMO Cevapla
 11. dilara Cevapla
 12. sena Cevapla
 13. sena Cevapla
 14. can Cevapla
 15. Barış Sinaplı Cevapla
 16. T-Bone Steak Cevapla
 17. deniz Cevapla
 18. ezgi Cevapla
 19. bekir acar Cevapla

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.