Menu

Karatay Diyeti Nedir ?


karatay-diyeti-nedir

Karatay Diyeti nedir?

Temel olarak karbonhidratlı ve şekerli gıdalardan tamamıyla uzak durmak hedefine dayanan Karatay Diyeti, kardiyoloji uzmanı DR. Canan Karatay Efendigil tarafından ortaya çıkarılmıştır. Son yıllarda obezite hastalığının iyice artması; buna bağlı olarak kalp, karaciğer ve böbrek hastalıklarının da birbiri ardına artması toplumdaki bireylere sağlıklı beslenmenin önemini bir kez daha hatırlatmış ve bununla birlikte Karatay Diyetine yoğun ilgi gösterilmiştir.

Karatay Diyetinin hedefi nedir?

Karatay Diyetinin en büyük hedefi, sağlıklı bir biçimde zayıfladıktan sonra düştüğünüz kiloyu yine sağlıklı bir biçimde koruyabilmenizdir. Karatay Diyetinin dışındaki diyetlerde kilo problemine kalıcı bir çözüm bulunamadığını düşünen Karatay, diyet yapan kişilerin vücut sağlığının yanında diyet süresince ve diyet sonrasında sahip olacağı psikolojik şartların önemine de dikkat çekmektedir. Kişinin verdiği kiloları geri alma durumunda, o zamana kadar harcadığı emeğinin boşa gitmiş olacağını görmek psikolojik olarak kötü hissetmesine ve stres altında bulunmasına yol açacaktır.

karatay-diyeti-nedir-2

Karatay Diyeti hakkında ilginç noktalar

Canan Karatay, Karatay Diyeti hakkında bir çok diyetisyenden farklı tezler ortaya atmaktadır. Ona göre, vücudun doğru beslenmesi doğrultusunda kişinin kolesterol problemi yaşamayacağını ve vücudun zaten kolesterole ihtiyaç duyduğunu söylemiştir. Ya da çoğu diyette yasaklar listesinde olan kuruyemişlerin mutlaka Karatay Diyeti süresince yenmesi gerektiğini, vücudun bu kuruyemişlerdeki zengin içeriğe ihtiyacı olduğunu belirtmiştir. Bunların dışında hemen hemen her diyette kullanılması tavsiye edilen meyveler yasaktır. Karatay’a göre meyvelerin içerisindeki früktozdan yani meyve şekerinden Karatay Diyeti boyunca uzak durmak gerekir.

Karatay Diyetinin ana noktaları

Canan Karatay ortaya çıkardığı bu diyette, çok basit olacak bir kaç ana adım belirlemiştir. Öncelikle, Karatay Diyeti süresince tüketilen gıdaların herhangi bir porsiyon zorunluluğu yoktur. Yani Karatay’ın bu diyette asıl olarak anlatmak istediği ne kadar yediğinizin değil aksine ne yediğinizin önemli olduğudur. Karatay, diyetinde içerisinde karbonhidrat bulunan hiçbir yiyeceğin tüketilmemesini önermektedir. Bunun yanında paketlenmiş gıdalar, işlenmiş gıdalar gibi market ürünlerinden kati suretle uzak durulması gerektiğini söylemiştir.

karatay-diyeti-nedir-3

 

Salı

Kahvaltı: Yumurta, peynir ve zeytin oranları aynen devam edecek, bunlara ek olarak 3 adet çarliston biber, 6 cherry domates, yağsız süt ya da çay, 7-8 adet fındık

Ara Öğün: 4-5 adet ceviz, bol su veya yeşil çay

Öğle: Bir tabak içinde et de olan sebze yemeği (bunu tercih etmezseniz zeytinyağlı fasulye de yiyebilirsiniz), lahana veya karnabahar salatası (pişirip pişirmemek sizin tercihinize kalmış),ayran veya 1 kâse yoğurt

Çarşamba

 

Perşembe

 

Karatay Diyetinin listesini uygularken unutmamanız gereken en önemli iki kural; akşam 8’den sonra asla yemek yememeniz gerektiği ve mümkün olduğunca günde en az yarım saat olacak şekilde spor yapmanız gerektiğidir.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.