Menu

Karadut’un sağlığa faydaları

karadut baş

Karadut ve beyaz dut’un mevsimindeyiz. Pek çok bahçede dut ağaçları yavaş yavaş açtılar. Bu çok lezzetli meyvenin faydalarını uzmanlar saymakla bitiremiyorlar. İşte karadut’un faydaları ;

karadut1

Karadut, ağız, bademcik, boğaz iltihapları ve diş eti , diş rahatsızlıklarına iyi gelir. Genelde, ezilerek yara olan kısımlara uygulanır. Boğaz ağrıları için direk yenilmesi tavsiye edilir.

Karadut içinde olan flavonodler yaşlanmayı geriletir ve kanser başta olmak üzere pek çok hastalığa iyi gelir. Flavonoidlerin kalp sağlığına etkisi ile çok güçlüdür. Karadut sayesinde, kalp krizi dahil olmak üzere pek çok kalp hastalığının önüne geçilir.

karadut2

Karadut, mide rahatsızlıklarından olan gastrit, mide yaralarında etkilidir. Ayrıca klinik etkisi kanıtlanmasa bile hepatit tedavisinde kullanımı önerilir. Yemeklerle birlikte yenildiğinde bağırsakları çalıştırır ve hazmı kolaylaştırır. Kolon kanserine karşı koruyucu etkisi vardır.

karadut3

Karadut, aç karna yenilirse kabızlığa iyi gelir ve bağırsak kurtlarını dökmeye yardımcıdır. Vücuda enerji vererek halsizliğe ve yorgunluğa en iyi çözümdür. Karaciğere dosttur. Karaciğerin kuvvetlenmesine ve işlevini tam olarak yerine getirmesine destek verir.

karadut4

Karadut, saçların, cildin ve dişlerin güçlenmesini sağlar. Saçlarda parlaklık, dişlerde çürümenin önüne geçer. Ciltte hızla kolojen dokunun yenilenmesini sağlar. Kansızlığa çok iyi gelir. Kan basıncını düşürerek yüksek tansiyonu dengeler.

Ateş düşürür ve uyku sorunu çekenlere önerilir.  Mide salgıların arttırarak daha iyi sindirim yapmamızı sağlar.

One Response
  1. Münevver

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.