Menu

Karadeniz fıkraları

Hayatımızdaki çoğu fıkranın, Karadeniz fıkrası olduğunun farkında mısınız? Peki, hiç düşündünüz mü, neden Karadenizliler hakkında bu kadar çok fıkra var? Bunun cevabı, biraz da iklim şartlarına bağlıdır. Dik, sarp kayalıklı ve sert iklim koşullarında yaşayan Karadenizlinin tüm geçim kaynağı deniz ve tarımdır. Tarım yapılan araziler de hep tepelik, kayalık ve dağlardır. Karadeniz fırtınalı ve durgun bir deniz olmadığından, pek çok balıkçı fırtınalarda hayatını kaybetmektedir. Karadenizli bu iklim koşullarına ayak uydurmaya çalışırken, yaşadığı pek çok olayı fıkralaştırmış ve hayatını anlatmıştır.

Fıkraların girişlerinde bir zıtlık, gelişme kısmında değerlendirme ve sonuçta alınacak ders vardır. Aslında Karadenizli, hayatı sert yaşamaktadır ve bunu bize tatlı dille anlatmaktadır. Fıkraların tarzını değiştiremezsiniz, çünkü anlam bütünlüğü bozulur. Beklenmedik ve şaşırtıcı bitişleri olan fıkralarda, şaşırır ve tuzağa düşeriz. Karadeniz fıkraları, bu nedenle aklımızı zorlar ve düşündürür. İdama mahkum olan Temele sormuşlar, son dileğin nedir? Ha bu bağa ders olsun demiş! Kinayeler ve hiciv birbirine öyle girmiştir ki, fıkranın tamamını dinlemeden gülemezsiniz. Güldürme ve düşünmenin yanı sıra, eleştirme özelliği çok fazla olan Karadeniz fıkralarında, aynı zamanda bir zeka şovu yaşanmaktadır. Temel, Dursun ve Fadime üçlüsü ülkemizde birer kahramandır. Fıkralarımızı bu nedenle korumalı, dikkatli ve değiştirmeden anlatmak önemlidir. Son yıllarda, pek çok yabancı ülkede isimleri değiştirilerek anlatılan Karadeniz fıkralarının kültürümüze girmesine engel olmak, en başta yapmamız gereken uğraşılardan biri olmalıdır.

Sözlerimizi bir Karadeniz fıkrası ile bitiriyoruz.

Temel ve Fadime mısıra gitmişler. Tekne ile Nil nehrinde gezerken, tekne bir anda batmış. Temel ve Fadime suya düşmüşler. Bu arada, kıyıdan iki timsah suya onları yemek için atlamış. Temel Fadimeye, ula Fadime, bu Mısırlılar çok zengindir ha demiş. Fadime, neden Temelum demiş. Baksana cankurtaranlar lacoste’dur da demiş..

Son 50 Yorum
  1. Beyın beles
  2. Beyın beles
  3. Masal Yılmazer

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.