Kansere sebep olan tümör nedir
Menu

Kansere sebep olan tümör nedir

tümör nedir

Tümör, dokulardaki hücre ya da hücre gruplarının kontrol alanından çıkarak, normal dışı bir şekilde çoğalması ile ortaya çıkan bir şişlik, diğer bir ifade ile iyi ya da kötü huylu neoplazi dokusudur. İyi huylu tümöre “selim”, kötü huylu tümöre de “habis” ifadeleri de kullanılmaktadır. Başka bir tanımda ise, hücrenin aşırı çoğalması ile dokularda ortaya çıkan ve sürekli büyüme eğilimi gösteren yumru olarak ifade edilmektedir.

Tümör, tüm doku ve organlarda ortaya çıkabilmektedir. İyi ve kötü huylu tümör olarak ikiye ayrılan tümörlerin kötü huylu olarak teşhis edilenleri kanser olarak adlandırılmaktadır. Kötü huylu tümör, bulunduğu yerden dolaşıma katılmakta, başka doku ve organlara odaklanmaktadır. İleri aşamalardaki durumlarda tümörün vücuttaki başka doku ya da organlara yayılmasına “Metastaz” adı verilmektedir. Bu yayılmanın yolu kan dolaşımı ve lenfler’dir. Daha çok akciğer, karaciğer ve lenf bezlerinde görülür. Kötü huylu tümörler bulundukları bölgeden tümüyle çıkarılsa da yeniden ortaya çıkarak gelişebilmektedirler.

kanser sebebi tümörler

İyi huylu diye tabir edilen tümörlerin de kötü huylu tümörlere dönüşme ihtimali bulunmaktadır. Ancak ne zaman kötü huylu olabilecekleri ile ilgili detay verilememektedir. Yine de, hangi iyi huylu tümörlerin kötü huylu tümörlere dönüşme ihtimali olduğu kesin olmasa da söylenebilmektedir.

Sağlıklı bir organizmada hücre çoğalması, bir doku ya da organın oluşmasına ve onarılmasına kadar devam etmektedir. Fakat tümörlü dokularda hücreler kontrol sisteminin dışına çıkmakta, ihtiyaçtan fazla olarak mitoz bölünme ile hızla, sınırsız ve düzensiz bir biçimde çoğalmaktadırlar. Tümörlü hücreler arasında hiçbir benzerlik olmadığı gibi birbirleri ile herhangi bir bağları da yoktur. Dolayısıyla, bu şekilde çoğalan ve gelişen hücreler herhangi bir anlam ifade etmemekte, geliştikleri dokunun da işlevini yerine getirtmemektedir.

Mikroskobun kullanılmaya başlanması ile birlikte ( 17. yüzyıl ), tümörler hakkında daha geniş çaplı incelemeler yapılmaya ve bilgiler edinilmeye başlanmıştır. Buna bağlı olarak değişik doku ve organlarda oluşan tümörlerin, büyüme ve yayılma hızları ile şekillerinin farklılık gösterdiği görülmüş, uygulanan tedaviler ile ilgili farklılıklar oluşmuştur.
2 Comments
  1. ali savatyapan Cevapla
  2. ali savatyapan Cevapla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.