Menu

Kansere iyi gelen bitkiler

 

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Canfeza Sezgin, kanserle ilgili araştırmalarının ve önerilerinin olduğu bir kitap yayımlamıştır.

‘Hangi Kansere Hangi Bitki?” isimli kitabında kanser türlerine göre modern tıbbın onayladığı tamamlayıcı tedavilerini artılarıyla eksileriyle inceliyor.

 


Günümüzde kanser hastaları, ‘ameliyat-kemoterapi-radyoterapi’ üçlüsünün dışında da güvenebilecekleri ve fayda sağlayabilecekleri tamamlayıcı tedavi yöntemleri arıyor

Doç. Sezgin, çalışmalarının Hayy Kitap’tan çıkan “Hangi Kansere Hangi Bitki” isimli kitapta bir araya getiriyor.

Sezgin, eserinde “Hangi bitki hangi kanserden koruyor, hangisini tedavi ediyor? Kanser hücrelerini öldüren 79 bitki hangileri? Bitkilerin içinde gizlenen kanser “düşmanı” etken maddeler neler? Kimler hangi bitkileri kullanmalı, hangilerini kesinlikle kullanmamalı? Vitamin, mineral ve hormon takviyeleri, akıl-vücut teknikleri, psikolojik destek ve elektromanyetik tedavi gibi tamamlayıcı yöntemler nasıl kullanılmalı?” Duanın gücü niçin azımsanmamalı?” gibi sorulara da yanıt veriyor.

İşte kitaptaki bazı bitkilerle ilgili bilgiler:


ALIÇ: Faydalı olduğu kanserler: Baş, boyun ve lösemi başta olmak üzere çeşitli kanserler.


Kullanım şekli: En basit kullanımı çay şeklinde alınmasıdır. İki çay kaşığı alıç çiçeği ve yaprağı bir bardak kaynamış suda 20 dakika demlendirilir ve süzülerek günde üç defa içilir.


Uyarılar: En sık görülen yan etkileri bulantı, terleme, yorgunluk ve uyuklama halidir. Yüksek dozlarda tansiyon düşüklüğü ve kapte ritim bozukluğuna neden olabileceği dikkat edilmelidir. Digoksin, aritmi düzenleyici ilaçlar veya sakinleştirici ilaç alanlarda alıç kullanıldığında dikkatli olunmalıdır.


BROKOLİ: Faydalı olduğu kanserler: İdrar yolları ve idrar torbası, kalınbağırsa, meme. Ayrıca kalınbağırsak, idrar yolları ve idrar torbası kanserlerine karşı da koruyucu.

En önemli yan etkisi bulantıdır.

Ayrıca sıhhi yetiştirilemez ise mikrop bulaştırma riski bulunmaktadır.


ÇÖREKOTU: Faydalı olduğu kanserler: Akciğer, baş -boyuni kalınbağırsak, karaciğer, karın zarı, lösemi, lenfoma, meme, pankreas, prostat, yumuşak doku.

Uyarılar: Hayvan çalışmalarında çok yüksek dozlarda karaciğer ve böbrek bozukluğu olabildiği gözlemlenmiştir. Tansiyon düşürücü ve kan şekerini düşürücü etkilerinin olması nedeniyle şeker ve tansiyon düşürücü ilaçların etkisi arttırılabilir. Bölgesel uygulamalarda alerjik reaksiyon oluşabilir.


KIZILCIK:

Faydalı olduğu kanserler: Akciğer, baş boyun, kalınbağırsak, karaciğer, meme, prostat, yemek borusu ve yumuşak doku.

Uyarılar: Özellikle pıhtılaşmayı azaltan ilaçların etkisini arttırabileceği için ölümcül olabilecek kanamalara neden olabilir. İlaç metabolize eden enzimlere belirgin bir etkisi bulunmamaktadır.


KUDRET NARI:

Faydalı olduğu kanserler: Baş-boyun, cilt, idrar yolları ve idrar torbası, lenfoma lösemi, malign melanom, meme ve prostat

Uyarılar: Karaciğer toksitesi ve kan şekerinde düşüklüğe neden olabilir. Şeker hastalarının dikkat etmesi gerekir. Kanama, düşük, kasılma olabileceği için hamilelerin kullanmaması gerekir. Çekirdeklerin etrafında bulunan kırmızı zarın, çocuklarda bulantı, ishal ve hatta ölüme neden olduğu bildirilmiştir.


ARI POLENİ:

Faydalı olduğu kanserler: Akciğer, beyin, kalınbağırsak, lösemi, malign, melanon, meme ve prostat Ayrıca akciğer kanserine karşı koruyucu.

Uyarılar: Yan etkisi az olmakla birlikte arı zehiri ve polene alerjisi olanlar ile saman nezlesi olanların kullanmaması gereklidir. Alerjik reaksiyona bağlı kaşıntı, döküntü, baş ağrısı, şişlik, bulantı, kusma, karın ağrısı ve ciddi solunum sıkıntısı görülebilir.

Son 50 Yorum
 1. dr.joey K.Kaplans
 2. Irshad
 3. Irshad
 4. Demir Salih Ertaş
 5. Mustafa Pinar
 6. Fikret Ertürk Ertürk
 7. Erkan Atalay
 8. Recep Ergun
 9. Mehmet Özge Kandemir
 10. Adem Karaoğlu
 11. H.Sacit Özerol

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.