Kanser hastalığının erken dönem belirtileri
Menu

Kanser hastalığının erken dönem belirtileri

kanser ve belirtileri

Kanser hastalığı erken teşhis koyulursa rahatlıkla tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır. Bu nedenle kanserin vücudumuzda yaptığı değişiklikleri anlamak gerekiyor. İşte, kanser hastalığının erken dönemde verdiği belirtiler;

kanser türleri

Karnınızda oluşan şişlik 2 hafta kadar sürüyor ve geçmiyorsa mutlaka ciddiye alınmalıdır. Karında oluşan şişlik, genişleme yumurtalık kanseri belirtisi olabilir. Ayrıca, kolon ve rektum kanseri belirtiside olabilir. Az yemek yeseniz de, sindirim güçlüğü çekiyorsanız ciddiye alın. Az yemek yenildiği halde tokluk hissi varsa, pankreas ve mide kanseri belirtisi olabilir. Pankreas kanseri en tehlikeli ve tedavisi zor olan kanser türüdür. Kilo kaybı, gözlerde sarılık, ciltte solma, kaygan dışkı başlıca belirtileridir.

kanserde belirtiler

Sık idrar yapma ve alışkanlıkların değişimi varsa ciddiye alın. Sık idrar yapma veya sürekli idrar yapma isteği varsa mesane kanseri olabilir. Kırmızı ya da koyu sarı idrar yapma, ishal, kabızlık, dışkılama isteği bu kanserin başlıca belirtisidir. Kilo kaybı yaşıyorsanız ciddiye alın. Açıklanamayan kilo kaybı, mide, pankreas, akciğer ve böbrek kanseri belirtisidir. Açıklanamayan kilo kaybı düzenli yemek yediğiniz ve rejim yapmadığınız halde kilo vermektir. Buna ek olarak bulantı ve kusmada olabilir.

kanserde erken teşhis

Ses kısıklığı uzun süredir varsa hemen bir doktora görünün. Ses kısıklığının pek çok nedeni olabilir. Grip, soğuk algınlığı ya da alerji kaynaklı ses kısıklığı yaşanabilir. Ses kısıklığı akciğer kanserinin bir belirtisidir. Ayrıca, tiroid, mide kanseri belirtisidir. Tırnaklarınızda görünen çizgiler oluşursa dikkate alın. Koyu renk, ayak ve el tırnaklarında oluşan çizgiler, cilt kanserinin başlıca belirtisidir. Ayrıca, deri tüberkülozu, kimyasallar nedeni ile oluşabilir.