Kanser hakkında yanlış bilinenler
Menu

Kanser hakkında yanlış bilinenler

kanser

Kanser hakkında halkı eğitmek için yıllardır konuşulur, anlatılır. Fakat, bunlara rağmen pek çok insan kanser hakkında yanlış inanışlara sahipler. Kanser hakkında bilgilenmek için yazılan yazıları ve konuşmaları dinlemek gerekiyor. İşte, kanser hakkında yanlış bilinenler;

kanser hakkında bilinenler

Kanser ağrı yapar. Bu tamamen yanlıştır. Hastalığın ilerlemiş olan bazı durumları hariç kanser hastalığı her zaman ağrıya neden olmaz. Üstelik ağrısı olan kanser hastalarına uygulanan ilaçlar ile ağrı kontrol altına artık rahatlıkla alınmaktadır. Şeker tüketmek kanserin hızını arttırır. Yanlış. Vücudumuz enerji için şekere ihtiyaç duyar. Kanserli hücreler şekeri daha fazla tüketirler fakat, şeker tüketmenin kanser ile yakından uzaktan bir bağı olduğu ispatlanmamıştır. Fakat, obezite kansere neden olmaktadır. Bu nedenle şekerli gıda tüketimi azaltılmalıdır.

kanser tedavisi

Kanser olduğunuzda saçlarınız dökülür. Yanlış, kanser olduğunuzda saçlarınız dökülmez. Bazı kanser türlerinde kullanılan ilaçların yan etkisi olarak bazen saç dökülmeleri yaşanır. Özellikle radyoterapi, kemoterapide kullanılan ilaçlar saç dökülmesi yapar fakat, son yıllarda ilaçların gelişimi ile bunun da önüne geçilmektedir. Ailemde kanser vakası var ben de kanser olacağım. Yapılan araştırmalarda kansere gen olarak yatkınlık vardır. Fakat, bu kansere neden olmaz. Sizin hayat düzeninizde olan aksaklıklar ve alışkanlıklar nedeni ile kansere yakalanırsınız. Bu oran ailesinde kanser vakası olmayanlarla aynı derecededir.

kanser tanısı

Saç boyaları deodorantlar kanser yapar. Yanlış. Şu ana kadar yapılan araştırmalarda bu tarz ürünlerin kanser yaptığına dair bir bilgi bulunamamıştır. Biyopsi uygulaması kanserin yayılmasına neden olur. Yanlış. Biyopsi, kanserin tanısını koymak için yapılan rutin bir uygulamadır. Tedavinin programlanması içinde güvenli bir yöntemdir.

kanser belirtileri

Kanser tedavisi hep aynı şekilde yapılır. Yanlış. Kanser türleri çoktur ve her kanser türü farklı özellikler gösterir. Hastanın yaşına, hastalığın yayılmasına, nerede olduğuna bağlı olarak her kanser ve her insanda farklı tedaviler uygulanır. Kanser öldürür, tedaviler yaşamı uzatmak için uygulanır. Yanlış. Bugün dünyada kansere yakalananların %65’i hayatta kalmaktadır. Bu oranlarda giderek artmaktadır. Halkın bilgilenmesi ile erken tanı ve teşhis, tedavi ile hayatta kalma oranı yüksektir.