Kanamalarda ilk yardım
Menu

Kanamalarda ilk yardım

kanama

Kanamalarda ilk yardım

Damarlarda oluşan hasarlar neticesinde kanın hasarlı bölgeden dışarı ya da içeriye akmasına kanama denilmektedir. Kanamanın ne kadar tehlikeli olduğu kanama hızına, kanın aktığı noktaya, kanama miktarına bağlıdır.

Kanama türleri ve ilk yardım

Genelde atardamar kanamaları açık renkte ve kesik kesiktir. Toplardamar kanamaları koyu renk ve sızıntı şeklindedir. Kılcal damar kanamaları ise küçük kabarcıklar halinde olur. Kanama halinde ilk yapılacak olan şey 112 acil servisi aramak ve yardım istemektir. Kanayan yere temiz bir bez ile bastırılır. Kanama durmazsa, basınç arttırılır. Kanayan yere yakın noktadan baskı uygulamaya devam edilir. Kanayan bölge yukarıya kaldırılır. Genelde en tehlikeli olan kanama, atardamar kanamasıdır. Çünkü hızla kan kaybedilir. Bu durumda kanayan yere yakın bir üst atardamara baskı yapılmalıdır. Bu baskı noktaları, boyunda şah damarı, köprücük kemiği üzeri kol atardamarı, koltuk altı kol atardamarı, kolun üst kısmı kol atardamarı, kasıklar bacak atardamarı, uyluk bacak atardamarı baskı noktalarıdır. Atardamar kanamalarında bu bölgelere baskı uygulanabilir. Bir ortamda çok sayıda hasta varsa diğer hastalara da müdahale etmek için turnike uygulanır. Fakat, son yıllarda çok fazla turnike uygulanmamaktadır. O bölgede doku hasarı yaratarak uzuv kaybına neden olabileceğinden dikkatli uygulamak gerekir. Turnike, yaklaşık 10 cm.’lik bir malzeme ile yapılır. Tel, ip gibi kesici malzemeler ile sıkılmamalıdır. Bunun yerine kalem, tahta parçası sıkmak için kullanılabilir. Kanama durunca sıkma işlemi bırakılmalıdır. 15-20 dakika ara ile turnike gevşetilmeli ve tekrar sıkılmalıdır. Turnike genelde tek kemikli bölgeye uygulanır. İç kanamalarda durum biraz farklıdır. Hastada şok belirtileri vardır. Bu durumda hastanın üstü örtülür ve ayaklar 30 cm. kadar yukarıya kaldırılır. Yiyecek ve içecek verilmez. 112 acil servis aranır. Burun kanamalarında yüz aşağıya doğru tutulur, baş eğilir ve burun kanatları 5 dakika süre ile sıkılır. Kulak kanaması, kan kusma, anüsten gelen kan varsa yaralı hemen hastaneye götürülmelidir.

Kanamalı hasta gördüğünüzde ilk yardım yapmayı bilirseniz hayatını kurtarabilirsiniz. Bu nedenle hastalara hemen müdahale edilmeli ve 112 acil servis aranmalıdır. Ne kadar hızlı hastaneye sevk edilirse o kadar faydalıdır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.