Kan uyuşmazlığı iğnesi ( anti-D immunglobulin )
Menu

Kan uyuşmazlığı iğnesi ( anti-D immunglobulin )

kan uyuşmazlığı iğnesi

Halk arasında kan uyuşmazlığı iğnesi olarak bilinen Anti-D immunglobulin, anne ile bebek arasındaki kan uyuşmazlığına bağlı olarak oluşan etkileşimi engellemek için yapılan bir iğnedir. Çoğunlukla kalçadan kas içine uygulananlarının yanı sıra damardan uygulananları da bulunmaktadır.

Kan uyuşmazlığı annenin kan grubunun Rh (-) negatif, babanın Rh(+) pozitif olduğunda görülmektedir. Bu kan gruplarında bebeğin kanı Rh(-) negatif olursa etkileşim olmaz, Rh(+) pozitif olduğu taktirde etkileşim meydana gelebilir. Gebelik esnasında bebeğin kan grubunun bilinememesi nedeniyle gebeliğin 28. hafta dolaylarında önleme amacıyla anti-D immunglobulin (kan uyuşmazlığı iğnesi) yapılır.

kan uygunsuzluğu

Anti-D immunglobulin iğnesi yapılmadan evvel, anne ve bebek arasında etkileşimin olup olmadığının belirlenmesi amacıyla kan uyuşmazlığı testi (İndirekt Coombs Testi) yapılır. bebek doğduktan sonra bebeğin kan grubunu öğrenme imkanı olduğundan eğer bebeğin kan grubu Rh(+) pozitif ise anneye doğumdan sonraki 72 saat içinde kan uyuşmazlığı iğnesi yapılır. Eğer bebeğin kanı Rh(-) negatif ise iğne yapılmasına gerek kalmaz.

Kan uyuşmazlığı iğnesi ne zaman yapılır?

Kan uyuşmazlığı iğnesi ( anti-D immunglobulin ) bebeğin kanı Rh(+) pozitif ise, hamileliğin 28. haftası ve doğumdan sonraki 72 saat içinde iki kez olmak üzere anneye yapılmaktadır. Bu iğne hiçbir şekilde bebeğe uygulanmamaktadır. Kan uyuşmazlığı iğnesi amniyosentez, kordosentez, plasenta previa ya da dekolmana bağlı kanama ve anne karnında travma gibi durumlarda da uygulanmaktadır.

Anti-D immunglobulin ( kan uyuşmazlığı iğnesi )’in amacı, bebekten anneye geçme imkanı bulan Rh(+) pozitif kan hücrelerinin, annenin hücrelerinin antikorlar meydana getirmesini önlemektir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.