Menu

Kan nedir

kan

Vücudun organları arasında madde alış verişine aracılık eden ve damarlar içinde bulunan kırmızı renkli sıvı. Kan hayat için gerekli maddeleri (oksijeni) akciğerlerden sindirilerek vücuda yarar bir duruma gelen besin maddelerini sindirim organlarından alarak organlar ve onların en küçük parçaları olan hücrelere götürür. Hücrelerde çalışma sonucu meydana gelen ve vücuda yaramayan artıkları yüklenerek böbrek, deri ,akciğer organlarına getirir ve bunların vücut dışına çıkmasını sağlar.

Kanın rengi atardamarlar içinde kırmızı, toplardamarlar içinde, koyu kırmızıdır.

Kan, histolojik bakımdan, hücreleri hareket eden ve esas maddesi sıvı halinde olan bir dokudur. Yetişkin bir insanda beş litre kan bulunur (İnsan bunun yarısını kaybederse hayatı tehlikeye girer. 2/3 ünü kaybederse yaşayamaz).

Bir miktar kan, bir süre sallanmadan bir yerde bırakılsa ya da santrifüje edilse, iki kısma ayrıldığı görülür.

a – Sıvı halinde kalan ve san renkte olan serum kısmı. b – içindeki katı kısımlarının kabın di binde toplandığı pıhtı kısmı. Kanı incelediğimiz zaman, içinde, hareket eden kan hücrelerini görürüz. Bunlar, alyuvarlar, akyuvarlar adını alırlar. Bir milimetreküp kanda beş milyon alyuvar, 7-10.000 akyuvar bulunur. Kanın içinde, kan yuvarlarından başka, plaket denen küçük lameller vardır. Damarlar zedelenirse bu plaketler kütle halinde yaralanan damar duvarını tıkamaya ve kan akmasını önlemeğe savaşırlar. Kan plazması denen kanın sıvı halindeki kısmında ise şunlar vardır: 1 – Su, 2 – Kan albüminleri denen serin, globulin, 3 – Fibrinojen (kan damardan çıkınca fibrin haline geçerek pıhtılaşmaya sebep olur), 4 – Vücûda yarayacak şekilde sindirilmiş ve kana geçmiş maddelerden yağ, glikoz 5 – Tuzlar, 6 – Organik artıklar (Üre, kolesterol).

Son 50 Yorum
 1. asya
 2. Anonim
  • asya
 3. eylül çevik
 4. Anonim
 5. beyzanur bozkurt
 6. vcff
 7. şirin kiz
 8. Kübra nur Yavuz
 9. zara
 10. Anonim
 11. zehra gündüzzzzzzzz
  • zehra gündüzzzzzzzz
 12. sanane
 13. Beyza
  • şirin kiz
 14. Ali Mert Tepeli
 15. KadeRe Vurgun
 16. Gürkan Karapıçak
 17. Mehmet Keleş
 18. Azra Ateş
 19. sikici
 20. isim misim yok
 21. aylooo
 22. Angela
 23. rıdvan
 24. rıdvan
 25. furkan
  • enes
 26. bir dost
 27. kaan
  • yusuf
 28. dsf
 29. SeNaNuR
 30. AlEyNa
 31. AlEyNa
 32. feyzanur
  • feyzanur
 33. EDANUR
 34. merwee
 35. ismet
 36. pelin
 37. NUR

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.