Menu

Kalsiyumun önemi ve faydaları

kalsiyum minerali

Kalsiyum minerali, kemik oluşumu ve diş sağlığı bakımından oldukça önemli bir mineraldir. Vücudumuzdaki kalsiyum miktarının yüzde 99’u kemiklerimizde ve dişlerimizde bulunmaktadır. Kalsiyumun, kasların gerginliği ve kas büyümesi, sinir sistemi, enerji üretimi, kalbin düzenli çalışması ve kanın pıhtılaşmasında önemli görevleri bulunmaktadır.

süt ve süt ürünleri

En fazla kalsiyum minerali barındıran besinler, süt ve süt ürünleri ile yoğurttur. Kalsiyumun eksikliği durumunda en başta kemiklerin ve dişlerin zayıflamasına sebep vermektedir. Saç ve tırnaklarınızda kırılmalar meydana gelebilmektedir.

gebelik

Kalsiyum, gebelik ve doğumdan sonra annenin süt üretiminde büyük katkı sağlamaktadır. Bunun yanı sıra kalp ve kanser riskini düşürmektedir.

keçiboynuzu

Keçiboynuzu, pekmez, balık, fındık, fıstık, incir ve badem gibi besin maddelerinde de kalsiyum minerali bulunmaktadır. Düzenli olarak bunların da tüketilmesi kemik ve diş sağlığı açısından faydalı olmaktadır.

nane

Nane ve lahana gibi yeşil sebzelerde de kalsiyum minerali bulunmaktadır ve tüketilmesi önerilmektedir. Kalsiyumun fazla miktarlarda alınması, böbrek taşı ve kireçlenmesi, kemiklerde kireçlenme, kas güçsüzlüğü gibi bazı sağlık sorunlarına sebebiyet vermektedir.

yumurta

Kalsiyum açısından zengin olan yumurta tüketimi de önemlidir. yetişkinlerde günlük 1000 mg, 50 yaş üzeri ve gebelik döneminde yaklaşık 1500 mg, çocuklarda ise yaklaşık 600 mg kalsiyum alınmalıdır.

One Response

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.