Kalsiyum ihtiyacımız
Menu

Kalsiyum ihtiyacımız

kalsiyum

Kalsiyum kemiklerin gelişimi, sağlamlaşmasını sağlayan bir mineraldir. Vücudumuz için çok da gereklidir. Kalsiyum eksikliği, özellikle kadınlarda menapoz döneminde kemik erimesine neden olabilmektedir. Bunun dışında, çocuklarda kemiklerin düzgün bir şekilde sağlamlaşması ve büyümesinde, hamilelikte bebek gelişimi için çok gereklidir. Kalsiyum eksikliği, vücutta bağırsaklarda kalsiyumun emilimini yapan D vitamini eksikliği ile ortaya çıkabilir.

Middle-aged Woman Having Glass of Milk

Ne kadar kalsiyum alınmalıdır? Tüm insanların günde 1000 mg. kadar kalsiyum almaları gerekmektedir. 50 yaş üstü bu oran 1200-1300 mg.’lara dayanır. Hamile kadınlar ise 1500-2000 mg. kadar almalıdır. Anne karnında kalsiyum ihtiyacı başlamaktadır. Sinir sistemi, kemik yapısının gelişimi için kalsiyum gereklidir. Bebeğin anne karnında kalp ve kan dolaşımı kalsiyum ile desteklenir.

kalsiyum2

Kadınlarda menapoz döneminde östrojen seviyesi düşmeye başlar. Böylece kemiklerde erime başlar. Bu dönemde kadınlar 1500 mg. kadar kalsiyum almalıdır. Menapoz döneminde kilo almaktan korkan kadınlar süt ürünlerinden uzaklaşır. Oysa süt ürünleri bol kalsiyum içerir.

kalsiyum1

Kalsiyum hangi besinlerde bulunur? Süt, yoğurt, peynir, brokoli, pazı, ıspanak, sardalya, somon balığı, badem, portakal suyu, tahıllı gıdalar ve kepekli ekmekler bol kalsiyum içerir.
One Response
  1. NEVZAT Cevapla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.