Kalp sağlığı için gerekli gıdalar
Menu

Kalp sağlığı için gerekli gıdalar

kalp baş

Kalp hastalıkları çok fazla bir artış gösteriyor. Çevresel faktörler ve yanlış bir beslenme tarzı bu hastalığın toplumda daha sık görülmesini sağlıyor. Kalp sağlığınız için gerekli olan beslenme, yağlardan arınmış ve dengeli olmalıdır. İşte, kalp sağlığınız için gerekli besinler;

kalp hastalığı1

Sarımsak ; Sarımsak içinde bulunan enzimler damarlarda pıhtılaşmayı engeller. Böylece kalp hastalıklarının oluşumu engellenmiş olur. Günde 1-2 diş sarımsak yenilmelidir.

Balık ; Damar içinde tıkanmaların olmasını engeller. Balık içinde bulunan omega-3 yağ asitleri, antioksidandır. Haftada 1-2 kez balık tüketmek kalp sağlığınız için çok faydalıdır.

Ceviz ve fındık ; Antioksidanlar arasında en etkili olanlardır. Omega-3 ve E vitamini yoğunluğu fazladır. Her gün bir avuç fındık ya da ceviz yemek kalp sağlığınız için önemlidir.

kalp hastalığı 2

Yulaf ve çavdar , B ve E vitamini açısından zengin olduklarından kalp sağlığı için çok faydalıdırlar. Protein, kalsiyum, çinko ve bakır, magnezyum açısından zengin olduklarından kalp damarlarının tıkanmasını engellerler.

Yeşil çay ; İçinde antioksidan olan polifenoller olduğundan kalp hastalığını engellerler. Fakat günde 1 fincan içilmesi önerilir. Papatya, adaçayı, rezene ve ıhlamurda bu konuda faydalıdır.

Çikolata ; Günde 1-2 parça bitter çikolata yemek, kalp krizi geçirme oranını %30 düşürür. Kolesterol üzerinde olumlu etki yaratır.

kalp3

Kırmızı üzüm ; Bilinen en yüksek değerde antioksidan özelliğine sahiptir. Kalp hastalıklarının oluşmasını ve kanseri engeller.

Yer elması ; Serbest radikalleri vücuttan atma özelliği vardır. Antioksidandır. Serbest radikallerin kalp üzerinde ki etkisini yavaşlatır.

Soya ; Protein, B1, demir, çinko, magnezyum içerir. Düzenli günde 20 gr. kadar soya alındığında kalp hastalığı riski ciddi manada düşer.

Kuru erik ; Antioksidan oranı çok yüksektir. Lifli olduğundan kalp krizi riskini düşürür. Günde 10-15 adet kuru erik, lif ihtiyacının %30’unu karşılar.

kalp4

Kalbiniz için yememeniz gereken gıdalar ;

Kuyruk, katı ve margarin yağları, kaymak, krema, karides, kalamar, kek, yaş pasta, sigara ve alkol, kahve, kızartılmış besin, sakatatlar, şarküteri ürünleri, tuz, turşu, salamuralardır.