Kalp sağlığı hakkında bilmemiz gerekenler
Menu

Kalp sağlığı hakkında bilmemiz gerekenler

kalp baş

Kalbimiz yaşamımızı sürdürmemizi sağlayan en önemli organımızdır. Kalp sağlığımızda oluşan en ufak pürüz yaşamımızı tehlikeye sokar. Kalp sağlığımız hakkında pek çok doğru bildiğimiz yanlış vardır. İşte, kalp sağlımız hakkında bilmemiz gerekenler;

kalp1

Günde 7-8 saat arası uyku uyumak kalbimizi korur. Bu saatlerden daha az uyuyan insanlar, kalp hastalıkları riski taşırlar. Uyku esnasında, insülin dengeye girer. Az uyku uyumak hücrelerin daha az insülin almasına neden olur. Böylece kan şekeri daha hızlı yükselir ve kilo alırız, kan şekeri artar. Yani hem kalp hastası hem de şeker hastası oluruz.

kalp2

Kilonuz kalp sağlığınız için çok önemlidir. Daha da önemlisi bel kalınlığınızdır. Yapılan araştırmalar, kadınlarda 90 cm., erkeklerde 100 cm’in üzerinde bel kalınlığı olanların kalp hastalığı riski taşıdığını ortaya koymaktadır. Uzmanlar, kilonun %5-10’nunu  vermenin  kalp sağlığını hızla düzelttiğini söylüyorlar. Haftada 2-3 kez düzenli yürüyüş yapmak da bunu perçinliyor.

kalp3

Dünyada kalp hastalıkları hakkında yapılan araştırmalarda depresyonda olan kişilerin kalp hastalığına çok daha yakın olduğunu göstermektedir. Streslendikçe vücudunuzda artan stres hormonları, kalp damarlarında hasar yaratır. Düşük stres ve barışık bir hayat kalbinizi korur. Bu nedenle gülün, anı yaşayın ve takmayın. Uzmanlar kalp hastalığından korunmanın birinci yolunun aile içinde ki hastalıkları bilmeden geçtiğini söylüyor. 1.derece yakınınızda olan kişilerin kalp hastalığı varsa, sizde de görülme olasılığı %80 civarındadır. Bu nedenle, erkenden doktora gitmek ve önlem almak gereklidir. Bu da hayatınızı kurtarabilir.

kalp4

Eğer akşamları uyurken horlama probleminiz varsa mutlaka hekime başvurun. Çünkü, horlama kalp hastalıkları riskini artıran bir nedendir. Uyku esnasında nefes alma sorunları kalbinizi yorar ve sonuç olarak kalp hastalığı geçirebilirsiniz. Tedavi edilmeyen horlama, şeker ve kalp krizi riski yaratır. Kalp krizi kalbin beslendiği kan damarlarında oluşan tıkanıklıklar ile oluşur. Eğer, kalp krizi geçirdiğinizi ve belirtilerini yaşıyorsanız hemen bir bebek aspirini ağzınıza atın ve çiğneyin. Aspirin, kanı pıhtılaştırır ve tıkanıklığı yaratan kimyasalları engeller, açar.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.