Kalp ameliyatı süreci nasıldır
Menu

Kalp ameliyatı süreci nasıldır

kalp ameliyatı süreci

Ameliyat yapılacak hastaların, ameliyattan önce yapılması gereken tahlilleri için bir müddet önce hastaneye gitmeleri gerekmektedir. Yapılan tahliller kan ve idrar tahlilleri ile EKG (Elektrokardiyogram) röntgen filmi gibi rutin tahlillerdir. Kalp kapağı ameliyatı olacak hastaların ameliyattan önce diş kontrollerinin yapılması, gerekiyorsa da bunun tedavi edilmesi lazımdır. Kalp ameliyatından evvel şayet daha önce yapılmamış ise koroner anjiogram yapılması da gerekmektedir. Tüm bu testler tamamlandığında hastalar aynı gün ameliyata alınabilirler. Hastanelerdeki genel uygulama ise, ameliyattan bir gün önceden hastaneye gelerek hazırlanmalarıdır.

Kalp ameliyatı öncesi, operasyonu yapacak olan cerrah hastayı muayene etmekte ve ameliyat ile ilgili merak edilen soruları cevaplamaktadır. Hastane hemşireleri de hastanın ihtiyaçlarını belirlemekte ve bunları yerine getirmektedir. Hastadan kan alınmakta ve kol damarına kanül yerleştirilmektedir. Hastaya ameliyat sonrası yoğun bakım ünitesinde ne şekilde nefes alıp vermesi gerektiği ve ameliyatın ne zaman yapılacağı ile ilgili bilgi verilmektedir.

 

kalp ameliyatı

Kalp ameliyatının süresi nedir?

Koroner by-pass ya da kalp kapağı ameliyatları ortalama 3-6 saat kadar sürmektedir. Bu sürenin uzaması ya da kısalması yapılacak olan işleme göre belirlenmektedir. Bundan dolayı da kalp ameliyatının süresi ancak tahmin edilebilmekte kesin olarak söylenememektedir.

Kalp ameliyatı sonrası;

Ameliyat olan hasta yoğun bakım ünitesine alınmakta olup, anestezik maddelerin etkisinden yavaşça sıyrılır ve yeniden kendilerine gelmektedirler. Bazen hastalar el ve ayaklarını oynatmakta zorluk yaşayabilirler ki, bu durum geçicidir ve kısa sürede hareketleri normale dönmektedir.

Ameliyat sonrasında kesi yapılan bölgede belli oranda rahatsızlık yaşanacaktır. Greft ya da greftler hazırlanmışsa, ayaklarda da bir ya da birkaç kesi olabilmektedir. Hasta bu bölgelerde de ağrı duyabilir, fakat doktor hastaya ağrı giderici ilaçlar vererek sıkıntısını en aza indirecektir.

Hasta yakınlarının ziyareti ve yoğun bakım sıkıntıları;

Kalp ameliyatı olan hastalar genellikle yoğun bakım ünitesinde 1-3 gün süreyle kalabilmektedirler. Bu süreçte doktordan ya da yoğun bakım hemşiresinden istenen bilgileri almak mümkündür. Ameliyat sonrasında hijyen gereğince ziyaretler yasaklanmaktadır. 1-3 günden fazla kalması gereken hastaların ziyaret edilmesine ise ancak hamşirenin nezaretinde müsaade edilmektedir.

Sürekli hareketlilik olan ve 24 saat çalışan bir yoğun bakım ünitesinde, ameliyat olan hastanın ortama uyum sağlaması oldukça zordur. Özellikle gece hastada his ve bilincin yanlış yönlenmesi, duyuların bozulması ve zihin bulanıklıkları görülebilmektedir. Bu süreçte yaşanan davranış farklılıkları geçicidir ve telaş edilmemelidir. Hasta yoğun bakım ünitesinden alınarak odasına yerleştirildiğinde en geç birkaç gün içinde tüm bu anormallikler düzelmektedir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.