Kalorifer nasıl temizlenir
Menu

Kalorifer nasıl temizlenir

Kalorifer sisteminiz istenildiği gibi iyi çalışmıyor ve ısıtma işlevini tam anlamıyla yerine getirmiyorsa, temizlik vaktinin geldiğini haber veriyordur. Kalorifer sistemleri, ısının homojen dağılmasını sağlamakta ve sizi soğuktan koruyarak sağlık sorunları yaşamamanıza katkıda bulunuyor. Bu nedenle, kalorifer peteklerinin temizlenmesi ve verimli çalışması sağlanmalıdır.

Temizliği gerektiren unsurlar

Kalorifer peteklerinde biriken pislikler ve tozlar, zamanla borularda ve peteklerde tıkanmalara yol açmaktadır. Sonuçta, tesisatta arızalar oluşmaya ve ısıtmamaya başlar. Kalorifer tesisatının olması gerektiği gibi çalışması, içinde bulunan suyun dönüş hızına bağlıdır. Dolayısıyla, pislik ve tozlardan arındırılması gerekiyor. Radyatörlerin içinde bulunan suda çamurlaşma varsa verim düşer ve su dönüş hızı düştüğü için ısınmama olmaya başlar. Bu durum, daha çok gaz sarfiyatına ve faturaların kabarık gelmesine sebep olur. .

Kalorifer temizliği nasıl yapılır?

Kalorifer sisteminizde ısınma sorunu yaşıyorsanız, oluşan pislik ve tortulardan kesinlikle kurtulmanız gerekiyor. Teknolojinin sağladığı gelişmeler sayesinde üretilmiş olan özel kimyasal maddeler sayesinde ısınmak sorun olmaktan çıkarılabiliyor.

Kombi ve kalorifer gibi ısıtma sistemlerinizde arızaların oluşmaması için periyodik bakımların ve temizliklerinin sürekli olarak yapılması gereklidir. Birikin pislik ve tortular ilerleyen dönemde oksitlenme ve paslanmaya yol açabilmektedir. Kombi ve kalorifer sistemlerinde oluşan arızaların birçoğu biriken pisliklerin suyun dönüşünü etkilemesinden kaynaklanmaktadır. Kimyasal maddelerle petek yıkama işlemi mutlaka düzenli olarak yapılmalıdır. Yakıt masraflarını yüzde 30 gibi bir oranda azaltmayı sağlayan kalorifer temizliği, peteklerin içinde oluşan kireç, su taşı gibi maddelerden kurtulmanızı sağlıyor. Bu işlemlerin yapılması için, özel temizleme cihazları yardımıyla temizleme kimyasalları kullanılmaktadır. Bu sayede, kireç, pas ve diğer korozyonlardan sistem korunmakta ve tıkanmalara karşı önlem almanızı sağlamaktadır.

Kalorifer sisteminde birikmiş olan kireç ve diğer engeller, özel püskürtme makinesi sayesinde temizlenmektedir. Ortalama 4-6 saat kadar süren bu işlemin sonunda, kalorifer temizliği sağlanmış ve ısınma sorunları giderilmiş olmaktadır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.