Kalbinizi koruyan besinler
Menu

Kalbinizi koruyan besinler

kalbe iyi gelen besinler

Kalp dostu olan bitkiler, sebzeler ve meyveler sayesinde kolesterol, yüksek tansiyon ve diyabet ile savaşabilirsiniz. Üstelik, kalbin ritim düzensizlikleri, damar tıkanıklıkları hatta kalp krizinin önüne geçilebilir. İşte, kalp dostu besinler ;

kalp sağlığı için

Siyah fasulye ; Siyah fasulye içinde bulunan folat ve antioksidanlar kalp sağlığı için gereklidir. Ayrıca yüksek kan basıncını düşüren magnezyum, kan şekerini ve kolesterolü düşürmeye yardımcı lifler bol miktarda bulunmaktadır.

Somon ; kalbimiz için en sağlıklı balık olan somon, omega-3 açısından en zengin olandır. Omega-3 ani kalp krizlerinin ve ritim bozukluklarını önler. Trigliseridleri düşürür ve kanda bulunan iltihabı azaltır. Haftada 2 defa somon yemek sağlığımız ve kalbimiz için çok önemlidir.

Tuna balığı ; Aynı somon gibi omega-3 açısından zengin bir balıktır. Uskumru, ringa, göl alabalığı, sardalya diğer önemli kalp dostu balıklardır.

Sızma zeytinyağı ; Zeytinyağı hakkında yapılan son araştırmalar, zeytinyağının kalp dostu olması yanı sıra kanserin gelişmesine de engel olduğunu göstermektedir. Zeytinyağı içinde bulunan polifenoller ve antioksidanlar kan damarlarını korur, kolesterolü düşürür ve kalp krizinin önüne geçer.

Ceviz ; Günde 1 avuç kadar yenilen ceviz, beyin ve kalp sağlığı için çok önemlidir. Tekli doymamış yağlar ve lif açısından zengin olan ceviz kalbimizin en iyi dostudur.

kalbi koruyan besinler

Badem ; E vitamini ve sağlıklı yağlar içeren badem güçlü bir antioksidandır. Günde 1 avuç kadar tüketmek kalp sağlığınız için çok önemlidir.

Soya fasulyesi ; yarım fincanı yaklaşık 9 gr. kolesterol düşürücü lif açısından zengindir. Haşlanıp, sıcak yenildiğinde kalp dahil olmak üzere kan kolesterolü için çok yararlıdır.

Tofu ; Soya proteini kırmızı ete eşdeğerdir. Fakat, içinde kalp dostu mineraller, lif ve çoklu doymamış yağlar boldur.

Tatlı patates ; Normal patates kan şekerini hızla yükseltir. Tatlı patatesin kan şekerini yükseltmemesi, kalp dostu lifler, A vitamini ve likopen içermesi nedeni ile mükemmel bir yiyecektir.

Portakal ; Kolesterolü düşüren pektin, kan basıncını kontrol eden potasyum açısından zengindir. Kan damarlarını tıkanmaktan korur ve kan basıncını düşürür.

Havuç ; kan şekerini düşürdüğünden diyabet gelişmesini engeller. Bol lif içerdiğinden kolesterolle savaşır üstelik kalp sağlımız için çok faydalıdır.

kalp sağlığı

Arpa ; Arpada bulunan lifler kolesterolü ve kan şekerini düşürür.

Yulaf ; Kötü kolesterolü düşürerek, kalp sağlığını kazanmanızı sağlar. 1 kase yulaf yemek, gün boyu sizi tok tutar ve kan şekerinizin düzenli olmasını sağlar.

Keten tohumu ; Lif, fitokimyasallar, omega-3 yağ asidi açısından zengindir. Kalp ve damar sağlığı açısından mucize bir bitkidir.

Kahve ; Tip 2 diyabetin gelişimini engeller. Günde 3 fincan kahve içmek diyabet riskini düşürür. Sade, yağsız ve şekersiz tüketilmelidir.

Kiraz ve vişne ; Kan damarlarını koruyan bir antioksidan olan antosiyanin açısından zengindir. Bu madde, kiraz ve vişnede hatta suyunda bile bulunur.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.