Kalbimize verdiğimiz zararlar
Menu

Kalbimize verdiğimiz zararlar

kalp krizi baş

Kalbimizle ilgili hastalıklara hiç dikkat etmiyoruz. Genelde rahatsızlanmadıkça doktora gözükmüyoruz. Oysa kalp krizi geçirme yaşı çok erken yaşlara indi. Bugün pek çok genç, kalp krizi geçirerek aniden hayatını kaybediyor. Uzmanlar erkeklerde 40, kadınlarda 50 yaşın kalp hastalıkları açısından kritik yaş eşiği olduğunu söylüyor.

kalp krizi1

Göğüs ağrısı, sıkışma, tıkanma ve yanma gibi belirtiler kalp hastalıklarının belirtisi olabilir. Göğüste, kollarda, mide, boyun veya çene kısmında görülebilen bu belirtilere ek olarak, nefes darlığı, nefes alamamak, boğulur gibi hissetmek, çarpıntı kalp hastalığı belirtileri arasındadır. Çabuk yorulmak ve hareket ettiğinizde sıkıntılarınızın artması kalp hastalığı belirtisi olabilir. Genelde gaz şikayetleri ile kalp hastalığı şikayetleri karıştırılır. Fakat, uzmanlar gaz şikayeti bile olsa hayatımızı riske atmamak için hemen hekime başvurmak gerekliliğini söylüyorlar.

kalp2

Aile içinde 1. dereceden yakınınızın kalp hastalığı şikayeti varsa kesinlikle doktor kontrolü yaptırmak gereklidir. Bunun yanı sıra şeker, tansiyon ve kolesterol problemleri olan kişiler kalp rahatsızlıklarına daha yatkındır. Bu tarz rahatsızlıkları olan hastalara 30’lu yaşlarda kalp doktoruna gidilmesi önerilir.

kalp3

Karın bölgesi yağlı olan kişiler ve kilo sorunu olanlar kalp hastalıklarına karşı savunmasızdır. Özetle kilolu ve obez olan kişiler kalp krizi tehlikesine zayıf olanlara göre %40 daha risk grubundadır. Uzmanlar beslenmeyi dengelemek ve diyet uygulamanın kalp krizinden ölüm riskini yaklaşık olarak %60’a kadar engellediği düşüncesindeler.

kalp4

Kalbimize verdiğimiz zararlar

Geç kalkmak ve kahvaltı yapmamak, acıkmadan yemek yemek, yatmadan önce yemek yemek, kötü beslenmek ve kilo almak, hareketsiz bir yaşam. Spor yapmamak, aşırı stresli bir hayat sürmek, alkol ve sigara kullanmak, kalbimizde şikayet olmadan doktor kontrolü yaptırmamak kalbimize verdiğimiz en büyük zararlardır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.