Kafein bağımlılığı
Menu

Kafein bağımlılığı

kafein baş

Kahve tüketimi hızla yayılıyor. Açılan kahve shoplar nedeni ile kahveye olan ilgimiz arttı. Fakat, kahvenin içinde olan kafein bardakta durduğu gibi durmuyor ve her insanda farklı etkilere neden oluyor. Kafein her şeyden önce bağımlılık yaratıyor ve hayatımızı etkiliyor.

kafein2

Kahve içinde bol miktarda olan kafein merkezi sinir sisteminde uyarıcı etkiye sahiptir. Aslında kakao, çay ve kahvede doğal olarak bulunan bu madde, vücuda girince kan dolaşımını, kalp atımını hızlandırıyor. İlk yudumdan hemen sonra midede asit üretimi artıyor ve idrar çoğalıyor. Eğer günde 6-7 bardaktan fazla tüketirseniz, sinirlilik ve çınlama etkisi yaratıyor. Bu kadar yüksek doz kafein bağımlılarda oluşan ellerde titreme ve ölümlere kadar varabiliyor. Aslında kafeinin az miktarı vücudumuz için çok sağlıklıdır. Üretilen pek çok ağrı kesici ve ateş düşürücü, alerjik, idrar söktürücü ilaçlarda kullanılır. Çünkü, kafein alındıktan hemen sonra vücut tarafından emilir ve uzun süreler vücuttan atılmaz.

kafein3

Kafein, uzun süre vücuttan atılamadığı için yüksek tansiyon, taşikardi, kalp ritim bozukluğu ve kalp krizini tetikleyebiliyor. Öte yandan az kullanıldığında kanser türlerine karşı bizi koruyor. Alzheimer’a karşı önlem alıyor. Yapılan araştırmalarda düşük seviyede yani günde 1-2 bardak kahve tüketenlerde beyin hücreleri hızla onarılıyor ve unutkanlık sorunu engellenerek, dikkat eksikliğinin önüne geçiliyor.

kafein1

Önemli olan konu kafeinin her bünyede farklı etkiler göstermesidir. Eğer belirli hastalıklarınız varsa doktora danışmadan kafein fazlası alınmamalıdır. Özellikle kalp, şeker ve tansiyon hastaları kafein alımı yaparken çok dikkatli olmalı ve hekim tavsiyesi almalıdır. Uzmanlar, kafeinin yarattığı belirli hastalıklar konusunda da uyarmaktadır. Ülser, kalp ritim bozukluğu, kalp hastalıkları, karaciğer hastalıkları, panik atak ve kemik erimesi kafeinin fazla alımı ile oluşabilir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.