Kadınlarda smear testinin önemi
Menu

Kadınlarda smear testinin önemi

smear baş

Son yıllarda kadınlarda kanser çok fazla arttı. Tüm kanser türlerinde olduğu gibi, jinekolojik kanser türlerinde de erken tanı ve teşhis çok önemlidir. Yaklaşık 20-21 yaş sonrası her yıl düzenli jinekolojik muayene ve smear testi mutlaka yapılmalıdır.

smear test1

Smear testi nedir?

Kadınlarda en tehlikeli kanser türleri olan, vulva, vajina, rahim ve rahim ağzı kanserlerinin erken tanı ve teşhisini sağlayan teste smear testi denilmektedir. Senede bir defa yapılacak olan bu basit test ile kanser taraması yapılabilmekte ve erken tanı koyulabilmektedir. Smear testi rahim ağzında ki hücrelerin kontrolü amaçlı yapılır. Bu testte, hücre yapısında oluşan bozukluklar hemen tespit edilir. Erken evrede kanserin teşhisini yapmaya olanak sağlar. Düzenli olarak uygulanması gereklidir. Bir testte ortaya çıkan sonuç diğerinde farklılık gösterebilir. Çünkü, kanserin ne zaman aralığında başlayacağını saptayamazsınız.

smear3

Smear testi nasıl yapılır?

Jinekolojik muayene sırasında, rahim ağzı incelenir. Rahim ağzından smear fırçası ile bir parça hücre alınır ve laboratuar da hücreler incelenir. Hiçbir ağrı sancı çekilmeden yapılan en kolay test yöntemidir. Genelde cinsel ilişkiye girmeyle birlikte her sene tekrarlanması önerilir. Genelde bekar yaşayan ve birden çok erkekle birlikte olan kadınlar risk taşımaktadırlar. Genelde bu tarz hastalara 6 ay da bir kez yaptırmaları tavsiye edilir. Smear testi yapılmadan 24 saat öncesinde cinsel ilişkide bulunmamak ve vajinal duş, vajinal krem kullanılmaması tavsiye edilir. Hamilelikte de yapılabilen bir testtir. Hiçbir sakıncası yoktur.

smear4

Smear testi kötü sonuçlu çıkarsa hemen ek testler yapılmaktadır. Daha detaylı görüntüleme testleri ve biyopsi ya da biyopsisiz yapılan uygulamalar ile hekim tedavi seçeneğinizi ortaya çıkaracaktır. Bu tip rahatsızlıklar, tamamen kişiye özel uygulanan tedavilerdir. Doktorunuz durumunuza göre karar verecektir. Genelde anormalleşen doku ve hücrelerin temizlenmesi ve daha sonra uygulanacak olan ilaç tedavisi kullanılmaktadır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.