Kadınlarda kısırlık nedenleri
Menu

Kadınlarda kısırlık nedenleri

kadın kısırlığı neden olur

Kadınlarda kısırlık nedenleri

Kadınlarda kısırlık son yıllarda çok fazla görülen bir olaydır. Uzmanlar, herhangi bir doğum kontrol yöntemi uygulamadan 1 yıl boyunca düzenli ilişkiye rağmen gebe kalamamaya inferlite yani kısırlık demektedir. Kısırlığa neden olan durumlarda hem kadın hem de erkek incelenmelidir. Kadınlarda kısırlığın nedenleri hakkında bilgi verelim istedik. İşte, kadınlarda kısırlık nedenleri ;

kadınlarda kısırlık nedenleri

Kadınlarda kısırlık nedenleri pek çok ana başlık altında toplanmaktadır. Başlıca nedenler aşağıdaki listededir ;

  1. Yumurtlama düzeninin bozuk olması ;

Kadınlarda, her ay düzenli olarak yumurtlama olmaktadır. Yumurtlama olmazsa sperm dölleme yapamaz. İşte bu nedenle, yumurtlama düzensizlikleri hamile olmaya başlıca engellerdendir. Bu tarz durumlarda yumurtlamayı gerçekleştiren hormon ilaçları kullanılır. Polikistik over sendromu yaşayan hastalarda ultrason ve kan tahlili yapılarak yumurtlama kontrol edilmektedir.

  1. Tüplerin kapalı olması ;

Kadınlarda yumurtalıkta yumurtlama olduktan sonra, yumurta tüplerden yani kanallardan geçerek sperm ile buluşmaktadır. Eğer, kanallarda tıkanıklık veya tüplerde tıkanma varsa, yumurta buradan geçememektedir. Böylece döllenme olamaz. Bu tarz durumlarda rahim iç filmleri çekilir. Laparoskopi isimli uygulama ile tüplere renkli sıvı verilerek tıkanıklık araştırılır.

  1. Endometriozis (Yapışıklık) ;

Endometrium, rahim iç tabakasının ismidir. Adet döngüsü içinde her ay bu tabaka kalınlaşır. Adet kanaması ile vücuttan dışarıya atılır. Bu rahim iç tabakası, rahim yüzeyi dışında bir yere yerleşebilir. Fakat, bu alanda kalınlaşan tabaka, adet ile atılmaya çalışır. Yerleştiği başka alanlarda yapışıklık yaratır. Çikolata kisti ismi verilen kistlere neden olur.  Şiddetli yaşanan endometriozis hastalığı kısırlığa neden olur. Ortaya çıkan yapışıklıklar üreme sorunu yaratır. Çikolata kistler yumurtlamayı engeller.

kısrılık nasıl oluşur

  1. Hiperprolaktinemi (süt hormonu yükselmesi) ;

Prolaktin hormonu, meme bezlerinde süt salgısını oluşturan hormondur. Beynimizde bulunan Hipofiz bezi tarafından salgılandığında lohusalık ve emzirme döneminde süt üretimi sağlar. Yumurtlamayı engelleyerek, emzirme döneminde kadının tekrar hamile kalmasını engeller. Bu hormon gereğinden fazla ve farklı salgılandığında  adet düzenini bozar ve göğüsten süt gelmesini sağlar. Bu durum kısırlığa neden olur. Hipofiz bezinde tümör oluşumu nedeni ile olabilir. Eğer, kanser değilse, ilaç tedavisi ile kolaylıkla tedavi edilir.

  1. Rahimde bulunan patolojiler ;

Rahim içinde oluşabilen perde veya miyom, polipler doğuştan ya da sonradan oluşabilirler. Miyom ve polipler her zaman kısırlığa neden olmazlar. Kısırlığa neden olanlar genelde büyük olan ve baskı yaratanlardır. Bazen rahim, bu polipleri ve miyomları yabancı madde algılayarak kanama ile atmaya çalışır. Bu tip durumlarda, sürekli ve durmayan kanamalar oluşabilir. Histeroskopi ameliyatları ile bu olgular temizlenebilir. Özetle, küçük olanlardan korkulmamalıdır.

  1. Rahim ve yumurtalık ameliyatları ;

Rahimde olan bazı ameliyatlar hormon seviyelerini değiştirerek kısırlığa neden olabilmektedir. Yumurtalıkların birinin alınması veya miyom ameliyatları sonrası buna rastlanabilmektedir.

  1. Polikistik Over sendromu ;

Yumurtalıklarda iyi huylu pek çok kistin oluşmasına verilen isimdir. Aslında bu kistler, yumurta hücreleridir. Yumurta çatlayamaz ve kistleşerek, yumurtalığın üstünde birikir. Polikistik over sendromlu hastalar tüp bebek uygulamaları ve belirli ameliyatlar ile çocuk sahibi olabilmektedir.

Tüm bu maddeler dışında kadınlarda kısırlık, ileri yaşlarda yumurta rezervinin azalması, sigara kullanımı, obezite, vajinismus, erken menopoz, kemoterapi ve radyoterapi almak, rahim ağzı kapanıklığı, hiçbir tıbbi engel olmaması nedenleri ile de oluşabilmektedir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.