Kadınlarda kasık ağrısı ( kronik pelvik ağrı)
Menu

Kadınlarda kasık ağrısı ( kronik pelvik ağrı)

kronik pelvik ağrı

Kadınlarda en az altı ay veya daha uzun süre devam eden, adet döngüsüyle ilişkili ya da ilişkisiz ortaya çıkan kasık ağrısı ( kronik pelvik ağrı ) göbeğin altında kasıklarda ve pelviste hissedilmektedir. Fonksiyon ve işlev kayıplarına sebebiyet verdiğinden tıbbi ya da cerrahi anlamda tedavi gereklidir. Laparoskopik uygulamaların ve Jinekolojik muayenelerin  büyük çoğunluğu pelvik ağrı sebeplidir.

Kronik pelvik ağrı tanısı ve değerlendirmesi:

Kesin tanı için hastadan anamnez alınması lazımdır. Hastanın yaşadığı ağrının şiddeti, ağrıyı azaltan veya çoğaltan sebepler, ağrının yayılımı, cinsel ilişki veya menselse olan ilişkisi, adet düzeni, gebelik olasılığı ve başından geçen cerrahi operasyonlar dikkate alınmalıdır. Kronik pelvik ağrıya neden olan kas iskelet ve mide bağırsak sistemi, idrar yolları ve üreme organları gibi konular ele alınmalıdır.

Kasık ağrısının nedenleri;

Kronik pelvik ağrılar jinekolojik hastalıklara, uterusa ve uterus harici nedenlere, ürolojik hastalıklara, mide bağırsak sistemine, kas iskelet sistemine ve psikolojik kaynaklı olabilmektedir. Klinik olarak en çok adet ağrısı, adezyonlar, endometriozis, mesane duvarı iltihabı ve bağırsak fonksiyon bozukluğuna bağlı da gelişebilmektedir.

kasık ağrısı

Ağrının %90 sebebi jinekolojik hastalıklardır ve bir bölümü uterus harici sebeplerle olurken bir bölümü de uterin sebeplerle olmaktadır. Uterusa bağlı sebepler olarak dismenore, servikal stenoz, adenomyozis, myom, kronik endometrit servisit ve rahim içi araçlar sayılabilir.

Uterus yani rahim dışı sebepler olarak da kronik pelvik enfeksiyon, kronik salpenjit, pelvik konjesyon, endomertiozis, yumurtlama ağrısı, ovarian remnant sendromu ve vulvar vestibulit sayılabilir.

Ürolojik hastalıklara bağlı olarak gelişen pelvik ağrının sebepleri olarak kronik idrar yolu enfeksiyonu, interstisyel sistit ve subüretral divertikülit sayılabilir.

Mide bağırsak sistemi ile ilgili olan ağrılar kronik apandisit, inflamatuvar bağırsak hastalıkları, kolon ve rektum kanseri ile ilişkili olabilmektedir.

Kas iskelet sistemine bağlı ağrılar da koksikodini, levaton ani sendromu, miyofasyal ağrı sendromu ve fibromiyalji kaynaklıdır.

Kronik pelvik ağrı tedavisi:

Kronik pelvik ağrısında hastanın ruh hali ve hastanın yakınlarının eğitimi de oldukça önemlidir. Doktor hastayla ağrıya sebep olabilen durumları ve tedavisinde izlenecek yolları konuşup tartışmalıdır. Tedavi sonrası hastanın rutin kontrolleri aksatılmamalıdır. Tedavide antidepresanlar ve analjezik ilaçlar kullanıldığı gibi psikolojik destek de verilmelidir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.