Kadın sünneti nedir
Menu

Kadın sünneti nedir

kadın sünneti nedir

Kadın sünneti hiçbir dinin yapısında bulunan bir uygulama değildir. Kadın sünneti tamamen bir gelenek olarak yapılan ve kadının eşine olan sadakatini sağlamak içindir. Bu uygulama ile, kadın cinsel olarak hiçbir şey hissetmemektedir. Özetle, erkek egemen toplumlarda tamamen bir erkek vahşetidir. Bu nedenle, dünyada pek çok örgüt kadın sünnetini yasaklatmak için çaba sarf etmektedir.

kadın sünneti

Kadın sünnetinde kadının sinirsel olarak yoğun olan cinsel organının belirli kısımları bazen de tamamı kesilerek çıkarılır. Bu yöntem ile kadınlar cinsellikten hiçbir şekilde haz alamamaktadır. Kadın sünneti ile, kadının evlenmeden önce ve evlendikten sonra cinsel hazzı kalmadığından eşine sadakati olacağına inanılıyor. Pek çok ülkede bu operasyon uygulanmayan kadınlar ile evlenilmiyor. Özellikle Somali ve ona komşu olan pek çok ülke halen kadın sünneti yapmaktadır. Bu ülkelerde 10 yaşından itibaren kızlar evlenebildiğinden, sünnet işlemi 6-9 yaş arasında uygulanmaktadır.

İslam dinine mensup olan pek çok ülkede de uygulanan kadın sünneti bazen kadınların ölümüne bile neden olmaktadır. Kadın sünneti yaşayanlar, hayatları boyunca her regl döneminde ve cinsel ilişki sırasında çok acı çekmektedirler. Bilinen 4 kadın sünneti çeşidi vardır.

Klitorisin bir kısmının veya tamamının  kesilmesi,

Klitorisin ve çevresindeki dudakların kesilmesi,

Cinsel organın tamamının kesilmesi ve tüm yaranın dikilerek, küçük bir delik bırakılması,

Sembolik olarak klitorisin ve dudakların çizilerek kan akıtılması.

Bugün dünyada kadın sünneti en çok Afrika kıtasında tamamının alınması ile yapılmaktadır.
One Response
  1. selçuk coşkun Cevapla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.