Menu

Kaçış sendromu hastalığı

kaçış baş

1960’lı yıllarda ortaya çıkan Kaçış sendromu hastalığı tıp tarihinde Capillary Leak Syndrome olarak adlanır. Damarlardan sıvı kaçması ile oluşan bu rahatsızlık, kan basıncını düşürür ve hasta şoka girer.  Kontrol altına alınmazsa, organlar etkilenerek daha ağır tablolar yaşanabilir. Tehlikeli bir rahatsızlıktır.

kaçış1

Damarlar içinde ki protein ve minerallerin dışarıya sızması, organların çalışmasını yavaşlatır. Uzmanlar yaptıkları araştırmalarda bu hastalığa köpek ve kedi dışkılarının neden olabileceğini de belirtiyorlar ama bu daha henüz kanıtlanmamıştır. Kişiden kişiye belirtiler farklı yaşansa da, krizlerden bir kaç gün önce grip belirtileri gibi baş ağrısı, ateş ve halsizlik olabilir. Ölümcül krizler ise senede 1 defa ortaya çıkıyor. Dünyada bu hastalığa yakalanan 790 kişi vardır. Ülkemizde Mehmet Ali Erbil bu hastalık ile savaşmaktadır.

kaçış2

Kaçış sendromunun,  herhangi bir evresi yoktur ve hemen kronik hale gelir. Damarlarda tahribat yaratan bu hastalık kontrol altına alınması gerekmektedir. Organlara verdiği hasar nedeni ile farklı hastalıklardan ani ölümlere rastlanmaktadır. bayılmalar, şiddetli bacak ağrıları ile de başlayabilen krizler, vücutta hızla ödem oluşturuyor. Böbrek yetmezliği, idrar problemleri, sıvı kaybı, dolaşım sorunları başlıca hasarlarıdır.

kaçış3

Kriz zamanında hasta komaya girer, kan yoğunlaşır ve şişmeye başlar. Bu nedenle kriz öncesi olan ateş, halsizlik, bacak ağrıları, baş dönmesi, kusma, bulantı ve bayılmalarda hemen bir doktora gidilmelidir. Kaçış sendromunun ne yazık ki bir tedavisi yoktur. üst solunum yolu hastalıkları için üretilen ilaçlar kullanılmaktadır.

kaçış4

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.