Menu

Kaç yaşında adet görülür adet dönemi hakkında bilgiler hangi günlerde hamile kalınır

AYHALİ
Ergenliğe adım atan her genç kızda yumurtalıklar dişi üreme hücresi(yumurta) imal etmeye baslar.Aynı zamanda yumurtalıkta salgılanan bir hormon vasıtası ile aybaşı kanamaları ortaya çıkar.İlk ayhayli kanını gören genç kız telaşa kapılır.Bir korku ne panik psikolojisi yaşar.Hırçınlaşır,her söze alınır.
Bilgi sahibi,anlayışlı bir anne kızında ki bu değişikliği fark eder ve ona bir arkadaş gibi yaklaşır.Bunun utanılacak birşey olmadığını, genç kızlığın bir işareti sayıldığını izah eder.
Aybaşı kanı zannedildiği gibi pis bir kan değildir.Yumurtalıklar yumurta yapmaya baslayınca,fallop borusuna olgun bir “dişi üreme hücresi”bırakırken aynı zamanda rahim iç duvarında ki kırmızı kan damarlarına hormon salgılanır.Kana karışan hormonlar kan damarlarını genişletir.Genişleyen damarlar bolca kan alır.Kanlanan damarlarıyla rahim içi zarı kızıl bir sünger görünümü kazanır.Ayrıca rahimi içine plasentayı ve döl suyunu oluşturacak salgılar gönderilir.Fallop borusuna inen olgun yumurta,bir erkek hücresi ile karşılaşıp döllenemez ise, rahim iç zarı çözülerek yıkılır.Bu arada yumurtada eriyerek özelliğini kaybeder.Doğrudan kan dolaşımına bağlı damarlardan gelen bir kan değildir.Bu özelliğinden dolayıdır ki pıhtılaşamaz.
KANAMA PERİYOTLARI
Genelde iki ayhali arasında geçen zaman 26-28 gündür.Bir kaç gün geçikme olduğu taktirde fazla ciddiye alınmamalıdır.Ancak geçikme bir haftayı aştığı taktirde bir doktora çıkılmalı. ¼br> Ergenlik dönemi ilk ayhali ,bölge farklılıklarına bağlı olarak,onbir-ondört yaşları arasında görülür.
HAMİLELİK OLAYI
Doğum olayının iyi anlaşılabilmesi için konuyu ayhalinden ele almamız gerekecektir.İki aybaşı kanı arasınada geçen zamanın,normal şartlar altında,ortalama 28 gün olduğunu söylemiştik.Bu müddeti 14′ er günlük iki devreye ayırarak inceleyeceğiz.
Birinci Devre:Kanamanın ilk günden başlar,yumurtanın fallop borusunda erkek üreme hücresi(sperm)ile buluşup döllenmesi ile sona erer.
İkinci Devre:Döllenme ile başlar,ikinci periyodun başlayacağı günde sona erer.Bu devrede rahim içi temizlenmiş,döllenmiş yumurtayı besleyip büyütmeye hazır hale gelmiştir.Yumurtalıklar,ayın sadece iki,üç günüde dişi üreme hücresi üretirler.Araştırmalar,olgunlaşmasını tamamlayan ilk yumurtanın aybaşı periyodunun 12 ila 14. günleri arasında fallop borusuna atıldığını göstermiştir.
Erkek üreme hücresinin rahim yolunda ve rahimde 48 saat canlı kalabildiklerini gözönünde bulundurarak,ayhalini düzenli gören bir kadının 10. ila17. günleri arasında hamileliğe hazır olduğunu söyleyebiliriz.
İlk altı günlük kanamalı devre hariç,ki bu devrede cinsel birleşme hem sağlık hem de dinimiz açısından yasaktır,diğer günlerde hamilelik ihtimali düşüktür.

Son 50 Yorum
 1. aleyna Cevapla
 2. nisa Cevapla
 3. Hikaye Cevapla
 4. Zeliha Cevapla
 5. sedass Cevapla
 6. ayça Cevapla
 7. Ceyda Cevapla
 8. Habibe Cevapla
 9. azra Cevapla
 10. ismi boşverin Cevapla
 11. dilay şener Cevapla
 12. dilay şener Cevapla
 13. şeyda Cevapla
 14. ayla Cevapla
 15. beril Cevapla
 16. beril Cevapla
 17. bos ver Cevapla
 18. irem sağlam Cevapla
 19. Dilek Cevapla
 20. Melis Cevapla
 21. asdfg Cevapla
  • yasemin colak Cevapla
 22. Berfin Cevapla
  • udtık Cevapla
 23. Berfin Cevapla
 24. Berfin Cevapla
 25. Berfin Cevapla
 26. Berfin Cevapla
 27. figen öktem Cevapla
 28. cansu Cevapla
 29. derya Cevapla
  • yasemin colak Cevapla
 30. edanur Cevapla
 31. esra Cevapla
 32. gizem Cevapla
  • irem gündoğdu Cevapla
  • yasemin colak Cevapla
 33. fatma Cevapla
 34. özge Cevapla
 35. boş Cevapla
 36. merve Cevapla
 37. betül Cevapla

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.