Menu

Kaç yaşında adet görülür adet dönemi hakkında bilgiler hangi günlerde hamile kalınır

AYHALİ
Ergenliğe adım atan her genç kızda yumurtalıklar dişi üreme hücresi(yumurta) imal etmeye baslar.Aynı zamanda yumurtalıkta salgılanan bir hormon vasıtası ile aybaşı kanamaları ortaya çıkar.İlk ayhayli kanını gören genç kız telaşa kapılır.Bir korku ne panik psikolojisi yaşar.Hırçınlaşır,her söze alınır.
Bilgi sahibi,anlayışlı bir anne kızında ki bu değişikliği fark eder ve ona bir arkadaş gibi yaklaşır.Bunun utanılacak birşey olmadığını, genç kızlığın bir işareti sayıldığını izah eder.
Aybaşı kanı zannedildiği gibi pis bir kan değildir.Yumurtalıklar yumurta yapmaya baslayınca,fallop borusuna olgun bir “dişi üreme hücresi”bırakırken aynı zamanda rahim iç duvarında ki kırmızı kan damarlarına hormon salgılanır.Kana karışan hormonlar kan damarlarını genişletir.Genişleyen damarlar bolca kan alır.Kanlanan damarlarıyla rahim içi zarı kızıl bir sünger görünümü kazanır.Ayrıca rahimi içine plasentayı ve döl suyunu oluşturacak salgılar gönderilir.Fallop borusuna inen olgun yumurta,bir erkek hücresi ile karşılaşıp döllenemez ise, rahim iç zarı çözülerek yıkılır.Bu arada yumurtada eriyerek özelliğini kaybeder.Doğrudan kan dolaşımına bağlı damarlardan gelen bir kan değildir.Bu özelliğinden dolayıdır ki pıhtılaşamaz.
KANAMA PERİYOTLARI
Genelde iki ayhali arasında geçen zaman 26-28 gündür.Bir kaç gün geçikme olduğu taktirde fazla ciddiye alınmamalıdır.Ancak geçikme bir haftayı aştığı taktirde bir doktora çıkılmalı. ¼br> Ergenlik dönemi ilk ayhali ,bölge farklılıklarına bağlı olarak,onbir-ondört yaşları arasında görülür.
HAMİLELİK OLAYI
Doğum olayının iyi anlaşılabilmesi için konuyu ayhalinden ele almamız gerekecektir.İki aybaşı kanı arasınada geçen zamanın,normal şartlar altında,ortalama 28 gün olduğunu söylemiştik.Bu müddeti 14′ er günlük iki devreye ayırarak inceleyeceğiz.
Birinci Devre:Kanamanın ilk günden başlar,yumurtanın fallop borusunda erkek üreme hücresi(sperm)ile buluşup döllenmesi ile sona erer.
İkinci Devre:Döllenme ile başlar,ikinci periyodun başlayacağı günde sona erer.Bu devrede rahim içi temizlenmiş,döllenmiş yumurtayı besleyip büyütmeye hazır hale gelmiştir.Yumurtalıklar,ayın sadece iki,üç günüde dişi üreme hücresi üretirler.Araştırmalar,olgunlaşmasını tamamlayan ilk yumurtanın aybaşı periyodunun 12 ila 14. günleri arasında fallop borusuna atıldığını göstermiştir.
Erkek üreme hücresinin rahim yolunda ve rahimde 48 saat canlı kalabildiklerini gözönünde bulundurarak,ayhalini düzenli gören bir kadının 10. ila17. günleri arasında hamileliğe hazır olduğunu söyleyebiliriz.
İlk altı günlük kanamalı devre hariç,ki bu devrede cinsel birleşme hem sağlık hem de dinimiz açısından yasaktır,diğer günlerde hamilelik ihtimali düşüktür.
41 Comments
 1. nisa Cevapla
 2. Hikaye Cevapla
 3. Zeliha Cevapla
 4. sedass Cevapla
 5. ayça Cevapla
 6. Ceyda Cevapla
 7. Habibe Cevapla
 8. azra Cevapla
 9. ismi boşverin Cevapla
 10. dilay şener Cevapla
 11. dilay şener Cevapla
 12. şeyda Cevapla
 13. ayla Cevapla
 14. beril Cevapla
 15. beril Cevapla
 16. bos ver Cevapla
 17. irem sağlam Cevapla
 18. Dilek Cevapla
 19. Melis Cevapla
 20. asdfg Cevapla
  • yasemin colak Cevapla
 21. Berfin Cevapla
  • udtık Cevapla
 22. Berfin Cevapla
 23. Berfin Cevapla
 24. Berfin Cevapla
 25. Berfin Cevapla
 26. figen öktem Cevapla
 27. cansu Cevapla
 28. derya Cevapla
  • yasemin colak Cevapla
 29. edanur Cevapla
 30. esra Cevapla
 31. gizem Cevapla
  • irem gündoğdu Cevapla
  • yasemin colak Cevapla
 32. fatma Cevapla
 33. özge Cevapla
 34. boş Cevapla
 35. merve Cevapla
 36. betül Cevapla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.