Kabus nedir
Menu

Kabus nedir

kabus baş

REM uykusu sırasında genellikle sabaha karşı görülen kabuslar, aslında bir uyku bozukluğudur. hepimiz hayatımız boyunca kabus görürüz. Fakat sürekli ve tekrarlayan şekilde olursa bir hekime başvurmak gereklidir.

kabus1

Uyanmaya yol açan kabuslar aslında parasomni atakları olarak kabul edilir. Bu bozukluğun ana nedeni, tekrarlayıcı, saldırı, şiddet, izlenme, yaralanma ve ölümle ilgilidir. Kabus görüldüğünde solunum hızı yükselir, terleme görülür. Ataktan sonra tekrar uykuya dalmakta zorlanılabilir. Genelde uyku döneminin ikinci yarısında ataklar sıklıkla görülür. Çocuklarda ise durum biraz farklıdır. Genelde canavarlar hakimdir. Uyandıklarında her detayı ile kabusu anlatırlar.

kabus2

Daha çok çocuklarda 3-6 yaş arasında çok sık görülür. Yetişkinlerde daha çok kadınlarda görülür. Psikiyatrik bozukluk nedeni ile olması mümkündür. Uyku esnasında oluşan  panik ataklar, çarpıntı, terleme, ateş basması, göğüste daralma büyük korku ile uyanma yaşanır. Uykuda panik atak yaşayanlar kabus görmezler. Kabuslar, depresyon ve anksiyete bozuklukları nedeni ile oluşabilir.

kabus3

Kabus bozuklukları yaşayanlar ergenlik döneminde bunlardan kurtulabilirler. Çocuklarda korku ögeleri içeren çizgi film ve filmler seyredilmemelidir. Yetişkinlerde, antidepresif ilaçlar kullanılabilir. Kabuslar çok sık görülmediği ve günlük yaşamı etkilemediği sürece ilaç kullanımı yapılmamaktadır.

kabus4
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.