Kabızlığa neler iyi gelir
Menu

Kabızlığa neler iyi gelir

Kabızlık, çağımızın yaşam şekillerinde sıklıkla karşımıza çıkan bir durumdur. Çoğunlukla hatalı beslenme şekilleriyle oluşmakla birlikte, bazen kişinin yapısı ve psikosomatik esaslı olabilir. Günümüzde, özellikle stres altında atıştırma şekline beslenmenin yayılması, kırmızı etin ve şarküteri ürünlerinin çok tüketilmesi, posalı, çeperli ve lifli besinlerin tüketiminin azalması, rafine un ve şeker tüketiminin artması, hareketsizlik, şekerli ve asitli içeceklerin tüketiminin artması ve yenen besinlerin az çiğnenerek yenmesi gibi birçok nedenden dolayı, kabızlık sorunu ciddi bir şekilde artış göstermektedir.

Halbuki bağırsaklar, kaba atıkların vücutta depolandığı bir yerdir. Bağırsaklarda biriken bu toksik atıkların, düzenli bir şekilde boşaltımının yapılması, vücudumuzun istenmeyen atıklardan ve maddelerden temizlenmesi için önemli bir sistemdir. Bağırsaklarını düzenli olarak boşaltamayan bireylerde, cilt hastalıkları ve çeşitli ağrılar oluşabilmektedir.

Peki, kabızlığa neler iyi gelmektedir?

Aloe vera, patlıcan tohumu, magnezyum, hintyağı, sinameki hapları, özel lif ve ayurveda tabletleri iyi gelmektedir. Rezene çayı ,sinameki ve sıcak su içmek kabızlık sorununa iyi gelmektedir. Sinameki, bağırsakları çalıştıran bir bitkidir. Ancak fazla miktarda tüketildiği taktirde bağırsak sorunlarına da yol açabilir. Bundan dolayı sinamekiyi rezene ile karıştırarak içmenizde fayda vardır. Keten tohumu, rezene ve sinamekiyi günde 1 çorba kaşığı ile tüketmek uygun olur. Sinamekiyi toz halinde, keten tohumunu iri taneli olarak tüketmeniz önemlidir. Bunların haricinde, beslenmede dikkat edilmesi gereken konu ise, bol sıcak su içmektir. Günde 1,5 – 2 litre ılık ya da sıcak su tüketilebilir. Çavdar ve çavdar içeren besinler, kepek ve kepekli ürünlerde bulunan yüksek oranlı lifler, bağırsaklardaki suyu emerek dışkının yumuşamasına katkı sağlamaktadır. Arpa da bağırsakları çok iyi çalıştıran en etkili besinlerin başında gelmektedir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.