Menu

Kabe’nin içinin fotografı ilk kez yayınlandı !!!

İşte Kâbe’nin içinin fotoğrafları-Tıkla Gör
Suudi Arabistan Kralı El Suud’un konuk Müslüman devlet adamlarına ‘jest olarak’ Kabe’nin içini gösterdiği biliniyor. İşte o anda çekilen bir fotoğraf:

İşte Pakistan Devlet Başkanı Müşerref’e Kabe’nin içi gezdirildiği anda çekilen resim…

Senede bir defa kralın hac zamanında Kabe içini süpürdüğü ve gül suyu ile yıkadığı zamanda çekilmiş bir resim…

Kabe’yi ilk inşa ettirenin Hz.İbrahim olduğu bilinmektedir. Yapı olarak 145 metrekarelik bir alana sahiptir. Yüksekliği 16 metredir. 630 yılında yüksekliğinin bundan daha az olduğunu Mekke’nin fetih günü Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in (SAV), damadı Hz. Ali’yi omuzlarına çıkarıp onun da Kâbe’nin üzerindeki putları aşağı indirip kırdığına dair rivayet edilen hadisten anlıyoruz.

İslamiyetten önce de Araplar tarafından kutsal sayılan Kabe’de putlar bulunmaktaydı. Mekke’nin fethinden sonra (630) putlar atılmıştır. Yezid ve İbn-i Zübeyr savaşında Kâbe mancınık atışından isabet alarak yıkılmış ve yanmıştı. İbn-i Zübeyr Kâbe’yi yıkıp yeniden inşa etti. Mervan döneminde ise Kâbe eski haline döndürüldü.

Kanuni tarafından onarılan Kabe, 5. onarımını I. Ahmed döneminde görmüş, IV. Murad döneminde yine sel baskını sonucu yıkılmış ve hemen onarılmıştır. Kabe’nin içinde 9 adet oyma, 1 adet altın kabartma Ayet, işlemeli tahta bir sandık, oymalı ve içinde tütsü yakılan tarihi bir ocak, metal zemzem testileri ve kandiller bulunuyor.

SAMANYOLUHABER.COM

Son 50 Yorum
  1. mehmet Cevapla
  2. nur Cevapla
  3. sabri Cevapla
  4. serdar Cevapla
  5. admin Cevapla
  6. semanur Cevapla

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.