Menu

K vitamininin önemi ve faydaları

K vitamini

K vitamini, kanın pıhtılaşmasını sağlayan önemli bir vitamindir. En önemli görevi kanın pıhtılaşmasını sağlamak olan K vitamini yeterli miktarda alınmazsa, pıhtılaşma özelliğinde azalma görülür. Yeni doğan bebeklerde, K vitamini eksikliğinden dolayı göbek bağı kanaması meydana gelir, bunu önlemek için de yeni doğal bebeklere hemen K vitamini iğnesi yapılmaktadır. İşte, K vitaminin önemi ve faydaları;

kanın pıhtılaşması

Kanın pıhtılaşması: K vitaminin en önemli ve başlıca görevi kanın pıhtılaşmasını sağlamaktır. Vücutta eksik olduğu taktirde sindirim sisteminde, diş etlerinde, idrar yollarında, deride ve akciğerlerde kanamalara yol açabilir.

burun kanaması

K vitamini eksikliği burun kanaması, basur ve adet dönemlerinde aşırı kanama gibi rahatsızlıklar olarak görülebilir. Vitamin eksikliğini gidermek için yalnızca kanamalı hastalarda K vitamini takviyesi verilmektedir. Çok nadiren görülse de K vitaminin fazla olduğu durumlarda kanın fazla pıhtılaşmasına, damar tıkanıklıklarına ve karaciğer fonksiyonlarında bozukluklar görülebilmektedir.

brüksel lahanası

K vitamininin en bol bulunduğu besin maddeleri Brüksel lahanası, brokoli, Ispanak, kabak, lahana, marul, fasulye, yeşil domates, karnabahar ve bezelye gibi yeşil yapraklı besinlerdir.

yumurta sarısı

Yumurta sarısı, patates, yoğurt, yeşil çay ve yeşil biber gibi diğer besin maddelerinde de bolca bulunan K vitamini, saydığımız bu besin maddelerinin tüketilmesi sayesinde vücudumuzda gereken işlevini görmeye devam etmektedir. Günlük K vitaminine gereksinim yetişkinler için min. 80, maks. 150 mg civarındadır.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.