Judo sporu
Menu

Judo sporu

Kol, bacak ve vücut hareketleri ile silahsız olarak kendini savunma sanatına Judo ismi verilir. Bazı pozisyonları ve kuralları ile güreşe benzemektedir. Judo, jiu jitsu sporundan doğmuştur. 12. Yüzyılda Çin’de başladığına inanılmaktadır. Keşişler ile Japonya’ya yayılmıştır.

Judo sporu nasıl yapılır?

Jiu Jitsuda yumrukla, tekmeyle, dizle, kemik ve eklemlere uygulanan vuruşlar vardır. Fırlatma, üstünden yere atma ve boğma gibi tekniklerde kullanılmaktadır.  Bu sporu güreşten ayıran özellik, rakibe karşı koymamaktır.  Rakibin hamlesini kendi yararına kullanmak, bu spor için baş kuraldır. Yani akıl ve taktik uygulaması kesinlikle yapılmalıdır. Amaç, rakibi omuzdan ya da kalçadan savurmak, yerde hareketsiz bırakmak, kol eklemlerine ya da basınç uygulayarak teknik kullanmayı içerir. Aynı seviyede olan iki sporcudan biri diğerini yener. Judoda beceri ve güç, sürekli yapılan antrenmanlar ile elde edilir. Judo sporunda ilk önce düşüş öğrenilir. Bedenin yere düşmesinden önce, iç yana düşülür. Böylece, düşüşün şoku bütün vücut yerine kola kaydırılır ve acı duyulmaz. Judo, üç basamakta öğrenilir. İlk olarak öğrenilen atma tekniği, ikinci olarak tutma ve kilitleme tekniği, üçüncü adımda hepsinin birleşimi yapılır.  Judoda kullanılan minder, 16×16 metredir. Judoka ismi verilen sporcular, dayanıklı bir beyaz pantolon ve önü açık bol ceket giyerler. Bu kıyafetin beline kuşak takılır. Müsabakalarda, sırtını yere getirdiği rakibini 30 sn. tutan ya da boğma, kilitleme ile pes ettiren sporcu maçı kazanır. Judoda oluşan gelişme, bağlanan kuşakların rengi ile anlaşılır. Beyaz, sarı, turuncu, yeşil, mavi ve kahverengi kuşak renkleri ve ustalık rengi siyahtır.

Judo’nun tarihi

Japon, Kano Cigoro (1860-1938)  geliştirmiştir. Atış ve tutma, kilitleme tekniklerinden tehlikeli olanları çıkarmış ve spora döndürmüştür. 1886 yılında ilk Judo okulunu kurmuştur. Uluslararası Judo Federasyonu ise 1952 yılında kuruldu. 1964 yılında olimpiyat programına alındı.
One Response
  1. kürşad efe Cevapla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.