Menu

John Logie Baird kimdir televizyonu kim buldu

John Logie Baird bir rahatsızlık nedeni ile sağlığına iyi geleceğini düşünerek Batı Hint Adaları’na tatile gitti. 1922 yılında İngiltere’ye geri döndü. Hastings’e yerleşen Baird burada birkaç buluş denemesinde bulundu, sonuç hüsrandı. Daha sonraları aklında görüntüyü iletme düşüncesi gelişmeye başladı. Sağlık sıkıntıları devam ediyordu ve bunun üzerine para sıkıntısıda eklenmeye başladı. Alman Paul Nipkow’un buluşu olan optik bir tarayıcı diskini geliştirip, mekanik bir televizyon alıcı-vericisi geliştirdi.26 Temmuz 1923’te patent başvurusunda bulundu. 1924 yılında patent onaylandı. Aradan geçen zamanda buluşunu geliştirmek için değişik yöntemler denedi. Bisküvi kutusu, örgü şişeleri gibi değişik malzemeler kullanarak çalışan bir televizyon elde etmeyi başardı. 1926 yılında Londra’da Kraliyet Bilim Akademisi’nde ve Oxford sokağında halka buluşunu tanıttı.

Bu çalışmalar esnasında birbirlerinden habersizce elektronik televizyonlar üzerinde çalışan mucitler vardı. Görüntü Çözümleyici adı altında patenti alan Farnsworth elektronik televizyonlarda görüntü gösterimini başaran ilk kişi oldu. Günümüzde kullandığımız televizyonların temelini ise Zworykin’in icadı olan katodik ışın alıcı-vericisidir. Tüm mucitler buluşlarının sistemini daha eski buluşlara dayandırıyordu. Zworykin 1938 de bu sistemlerin patentini aldı ve çağdaş tv lerin babası oldu.

Başlangıç olarak tv yayınları iki sistem üzerinde yapılıyordu. Mekanik ve Elektronik sistemlere yayın dönüşümlü olarak BBC tarafından sağlanıyordu.Şubat 1937 itibari ile mekanik sistemlerden vazgeçilip tamamen elektronik tv sistemine geçildi.
94 Comments
 1. anonim Cevapla
 2. yasin Cevapla
 3. melek toktaş Cevapla
 4. Anonim Cevapla
 5. bero Cevapla
 6. d.n. Cevapla
 7. Başak Cevapla
 8. yasin Cevapla
 9. yasin Cevapla
 10. muhteşem John Cevapla
 11. ilgisiz Cevapla
 12. erik mondroski Cevapla
 13. eraycxxxx abiniz Cevapla
  • melek toktaş Cevapla
 14. meloşşşş Cevapla
 15. hatice Cevapla
 16. tuva Cevapla
 17. xD Cevapla
 18. nur Cevapla
 19. TuNay KiRemiTCi Cevapla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.