Menu

Jeotermal enerji

jeotermal

Jeotermal kelimesi, yer anlamına gelen “Jeo” ile ısı anlamına gelen “Termal” sözcüklerinin birleşiminden oluşmaktadır. Yer kabuğunun farklı derinliklerinde biriken ısının meydana getirdiği, değişik kimyasallar içeren sıcak su, buhar ve gazlar jeotermal’dir. Jeotermal enerji ise, bu kaynaklardan ve ortaya çıkardığı enerjiden faydalanmayı ifade etmektedir.

jeotermal enerji

Jeotermal enerji yenilenebilir, sürdürülebilir, yeni, ucuz, tükenmez, güvenli, ekolojik, yeşil bir enerji çeşididir. Bu kaynaklardan elektrik enerjisi üretmek, ısıtma ve soğutma uygulamaları yapmak, endüstriyel amaçlı proses ısısı elde etmek, değişik kimyasal maddeler ve mineraller üretmek, kaplıca olarak kullanmak, uygun sıcaklıklarda kültür balıkçılığı yapmak ve mineralli içme suyu elde etmek mümkündür.

jeotermal harita

Jeotermal enerji kullanıma hazır bir enerji türü olduğundan dolayı, fosil enerji ve diğer enerji çeşitlerine oranla çok daha ucuz bir enerjidir. En önemli özellikleri de yenilenebilir, sürdürülebilir ve tükenmez bir enerji kaynağı olmasıdır. Diğer tüm enerji türlerine göre çok daha yüksek enerji verimliliğine sahiptir.

jeotermal kaynaklar

Jeotermal rezervleri, yağmur, kar, deniz ve magma sularının yer altındaki gözenekli ve çatlaklı kaya kütlelerini beslemesiyle oluşmaktadır. Bu devam ettiği sürece de sürdürülebilir ve yenilenebilir bir enerji kaynağıdır.

jeotermal enerji tesisi

Türkiye, jeotermal kaynaklar bakımından oldukça şanslı bir ülkedir. Ancak bu kaynaklardan enerji üretimi konusunda gereken yatırımlar maalesef yapılmamıştır. Oysa 1904 yılından bu güne İtalya’nın Larderello sahasında, 50 yıldan fazla bir süredir Kaliforniya Geyser sahasında bu kaynaklardan eletrik enerjisi üretilmektedir. Amerika Idaho Boise’de 1890 yılından itibaren, İzlanda’nın başkenti Reykjavik’de jeotermal kaynaklı merkezi ısınma sistemi kullanılmaktadır. Fransa’nın başkenti Paris’te banliyölerde 85 binden fazla konut jeotermal enerji kaynaklarıyla ısıtılmaktadır.

One Response
  1. Zeki Uğurlu Cevapla

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.