Japonların en pahalı yemekleri
Menu

Japonların en pahalı yemekleri

japonyanın pahalı gıdaları

Japonya özellikle Tokyo şehri gezegenimizin en pahalı şehirlerindendir. Japonya’da bazı gıdalar dünyanın en pahalı satılan yiyecekleridir. Hatta bu yiyecekler özel misafirlere hediye bile verilir. Lüks meyve butikleri dünyada bir tek Japonya’da bulunur. İşte, Japonların en pahalı yemekleri ;

süt

Süt, 43 dolar ;

Japonların Nakazawa Foods isimli firmasının sattığı sütün 1 litresi 43 dolardır. Firma bu sütün stresi giderdiğini söylüyor. Süt alınan hayvanlar, yüksek melatonin seviyesi taşımaktadır ayrıca belirli hormonlar ile insanlarda depresyonu ve anksiyeteyi tedavi etmektedir. Haftada 1 sefer sağılan bu ineklerin sütü neredeyse ülkemizden 40 kat daha pahalıdır.

fugu

Fugu, 100 dolar ;

Bir balık türü olan ve ondan yapılan Fugu aslında dünyanın en zehirli gıdasıdır. Japon şefler Fugu ustası olmak için çok titiz ve uzun süren bir eğitim alırlar. Yemek, yenildiğinde dudaklarda ve dilde uyuşma hissi yaratır. Fakat, Japonlar için çok prestijli bir yemektir. Bu yemekten zehirlenen binlerce insan vardır. Tabağı en küçük porsiyon 100 dolar ile başlar.

kare karpuz

Kare karpuz, 200 dolar ;

Karpuz bu şekli alsın diye kare cam kaplarda yetiştirilir. Japonya’da işin ilginç yanı buzdolaplarında karpuzu istiflemek için kare bir alan bile vardır. Pek çok meyve mağazasında 200 dolardan satılırken, Rusya’da aynı karpuz 800 dolara satılmaktadır. Sınırlı üretimi olduğundan dünyanın en pahalı karpuzudur.

matsuke mantar

Matsuke mantarı, kilogramı 2 bin dolar ;

90’lı yıllarda popüler olan Matsuke mantarı, çok nadir bulunan ve çok pahalı bir gıdadır. Japon pazarında Matsuke, kalite, koku ve kökeni ile değerlendirilir. Kilogramı yaklaşık 2 bin dolara alıcı bulan bu mantar, özel günlerde hediyede verilen bir gıdadır.

biftek

Wagyu Beef, 500-2.800 dolar arası ;

Wagyu, Japonların bir inek türüdür. Bu inekler farklı yetişir ve farklı beslenme teknikleri uygulanır. Sürekli hayvana masaj yapılır ve beslenmede bol bira verilir. Amaç, yoğunlaştırılmış ve zengin aromalı sığır eti yaratmaktır. 1 porsiyon biftek, 500 ila 2.800 dolar arasında yenilir.

roman üzümü

Ruby Roman Üzümü, 1 demeti 4 bin dolar ;

2008 yılında popüler olan bu üzüm, belirli bir standartta üretilir. Her bir üzüm, ping pong topu büyüklüğünde, 20 gr. ağırlıkta ve %18 şeker içeriğinde olmalıdır. İşte bu nedenle bu üzüm dünyanın en pahalı üzümüdür.

siyah karpuz

Densuke Siyah Karpuz, 6 bin dolar ;

Bu nadir siyah karpuz onların zarif canlılık ve tatlılık düzeyi için bilinen Japonya’nın Hokkaido adasında yetişir. Sadece 10.000 adet yılda üretilir.  2008 yılında, şimdiye kadar satılan 17 kiloluk en pahalı karpuz, 6100 $ satılmıştır.
One Response
  1. isik Cevapla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.