İyi pilav nasıl yapılır resimli tarifi
Menu

İyi pilav yapmanın püf noktaları

pilav baş

Geleneksel mutfağımızda çok önemli yeri olan pirinç pilavı, sofralarımızda sürekli bulunan bir yemektir. Et yemekleri, tavuk yemekleri yanına çok yakışan pilavı tane tane yapmak belirli bir maharet ister. Hatta, pilavı iyi yapıyorsan tüm yemekleri yapabilirsin derler. İşte pilav yapmanın püf noktaları ;

pilav1

İyi pilav yapmak için öncelikle pirincinizi iyi seçmelisiniz. Genelde en iyi pilavlar baldo pirinçler ile yapılır. Pirinci soğuk suda yaklaşık 30 dakika kadar bekletmek nişastasını dışarıya atacak ve daha iyi sonuç verecektir.

Malzemeler ; 1 su bardağı baldo pirinç, 2 kaşık tereyağı, 1 çorba kaşığı sıvıyağ,bir kaç damla limon, tuz ve su.

pilav2

Pirincinizi soğuk suda yaklaşık 30 dakika kadar bekletin. Daha sonra akan suda yıkayın. Teflon tencerede tereyağınızı eritin içine sıvı yağ ekleyin. Yıkanan pirinçlerinizi yağda kavurun. Pirinç tane tane oluncaya kadar kavrulduktan sonra 1 tatlı kaşığı tuzunuz ekleyin ve üzerini bir parmak geçecek şekilde kaynar su ekleyin.

pilav3

Kaynar suyun üzerine bir kaç damla limon suyu ekleyerek tencerenin kapağını kapatıp, kısık ateşe alın. yaklaşık 15-20 dakika kadar sonra pirinciniz suyu çekmiş ve pilavınız olmuştur. Üzerine 1 çay kaşığı karabiber ekleyin ve tencereyi ters çevirerek yaklaşık 10 dakika kadar bekletin ve normal hale alıp yarım saat sonra servis yapın.

pilav4

Pirincinizi pişirirken içine eklediğiniz bir kaç damla limon suyu pilavın daha parlak ve beyaz olmasını sağlayacaktır. Kısık ateşte pişen pilav daha lezzetli olur. Pilavın pişmesi sonrası ters çevrilmesinin sebebi, içindeki yağın ön tarafa doğru akması ve homojen dağılmasını sağlar. İyi pilav yapmanın püf noktası, soğuk suda bekletmek, kısık ateşte pişirmek ve kaliteli pirinç kullanmaktır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.