Menu

İyi iletişim kurma sırları

iletişim baş

Hemen hemen her yerde vücut dili ile ilgili konular okumuşsunuzdur. Vücut dilimiz sayesinde, karşımızda ki insanlara güven veya ilgi duyduğumuzu ya da korkularımızı belli ederiz. İnsanların başlıca sorunları arasında bulunan iletişim kurmak, sohbetlere katılabilmek hakkında da bilgi verelim istedik. İşte, insanlarla iletişim kurmanın sırları ;

iletişim1

Bir insanla tanıştırıldığınız da bir sessizlik oluşuyor ve ne konuşacağınız hakkında bir şey bilmiyorsanız yapılacak olan şey panik yapmamaktır. Çünkü, panik yaparsanız mutlaka saçmalarsınız. Bu noktada yapılması gereken şey, sakin davranıp basit konular hakkında sorular sormaktır. Bu arada düzgün ve hafif bir ses tonu kullanmakta fayda vardır.

iletişim2

Bazen kalabalığın içinde ortada kalırsınız. Kalabalık içinde sohbete girmek çok zordur. Peki, hiç tanımadığınız insanlarla sohbete nasıl girersiniz? Kalabalık gruplardan birine yanaşın ve sessizce onları öncelikle dinleyin. Bu sayede konuşulan konu ile ilgili fikir sahibi olursunuz ve konuşulan konu ile ilgili fikirlerinizi söyleyebilirsiniz. Bir anda söz kesip sohbete katılırsanız antipatik bulunabilirsiniz.

iletişim4

Biri ile tanıştığınızda ilk soru daima ne iş yapıyorsunuz olur. Genelde bu soruya cevap verildikten sonra kocaman bir sessizlik olur. Bu nedenle ne iş yapıyorsunuz sorusuna kısa net cevaplar vermeyin. Onun yerine, uzatmadan karşınızda ki insana yaptığınız işi biraz detaylıca anlatmaktır. Böylece karşınızda ki insan sizi daha iyi tanıyacak ve ortak bazı konulardan sohbet doğacaktır.

iletişim3

İnsanların iyi yanlarını dozunda bir şekilde pohpohlamak sizin özgüveninizi ortaya koyar. Karşılaştığınız veya yeni tanıştığınız birinin iyi yönlerini övmek ve onu değerli hissettirecek sözler söylemek iyi bir intiba yaratmanızı sağlar. Burada dikkat etmeniz gereken şey, abartmamaktır. Abarttığınız anda yapmacık ve itici olursunuz. Bu tarz iyi bir intiba için bu hareketi herkesin yanında ve gülümseyerek yapmaktır.

Dinlemeyi bilmek, konuşmaktan çok daha başarılı bir iletişim yoludur. Sabırlı bir şekilde karşınızda ki insanı dinlemek, anlatmak istediği konuyu kavramak çok önemlidir. Unutulmaması gereken şey herkesten bir şeyler öğrenebileceğinizdir. Üstelik karşınızdaki insanı dinlemek onunla ciddi bir iletişim kurmaktır.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.