İyi bir uyku için öneriler
Menu

İyi bir uyku için öneriler

Geceleri yatakta uzun süre dönüyor, kolay kolay uykuya dalamıyorsanız uykusuzluk sorununuz var , sabahları yataktan kalktığınızda kolay kolay ayılamıyor, ağrılar çekiyor ve huzursuzsanız uykunuzu tam alamamışsınız demektir. Uyku metobolizmamızın çalışması için en gerekli olan şeydir. Bütün gün harcadığımız enerji uyku esnasında depolandığı gibi bütün organlarda kendini yenilemektedir. Bütün gün işyerinizde ve okulda dikkat dağınıklığı yaşıyorsanız, huzursuz ve kavgacıysanız, sürekli yogun ve bitkin üstüne mutsuzsanız uyku düzeninizi sağlamanız gerekiyor demektir. İşte yapılacaklar ;

Kendinize gece için bir saat belirleyin ve o saatte yatın ve sabahta bir saat belirleyerek o saatte uyanın. Yatmadan önce belirli alışkanlıklara sahip olun. Böylece her akşam bu alışkanlıkları uyguladığınızda beyniniz uyku saatinizin geldiğini algılayacaktır. Örn. sıcak duş almak, ılık süt içmek veya dişlerin fırçalanması, makyaj temizlemek gibi.

Uyuduğunuz odanın ısısı ne soğuk ne de sıcak olmalıdır. Odanın sabahları fazla ışık almaması için kalın perdeler kullanılabilir. Uyku sırasında yan yatmak ya da sırt üstü yatmak en uygun pozisyondur. Bu pozisyonlarda, organlar daha rahat çalışmaktadır. Yatak odanızda televizyon, radyo çalıştırmayın. Canlı çiçek, bilgisayar tutmayın.Elektronik aletler ısı ve elektromanyetik alan oluştururlar.  Yatak odanızın renkleri soft ve yumuşak tonlar olmalıdır. Canlı ve parlak renklerden uzak durun. Çünkü pastel ve tatlı tonlar uyumaya yardımcı olur. Toz pembeler, açık pastel sarı ya da yeşil kullanılabilir.

Yatmadan önce yemek yememeye özen gösterin. Mide rahatsızlığı ve gaz sıkıntısı yaşayabilirsiniz. Kafeinli ve asitli içeceklerden uzak durun. Yatak çarşaflarınızı haftada 2 defa mutlaka değiştirin ve hergün silkeleyin. Yastığınız, çok yumuşak veya çok sert olmamalıdır. Ortopedik yastık ve yatak kullanmaya dikkat edin. Vücudunuz daha rahat edecek ve iyi uyku uyumanızı sağlayacaktır. Bütün bunlara rağmen halen uykusuzluğunuz devam ediyorsa bir hekimden mutlaka yardım alınız.
One Response
  1. vefalı Cevapla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.